2008. szeptember. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 03. 16:46 Kontúr

Gul Aga Sirzai: elnökségre törő afgán hadúr

Az év emberének választotta Gul Aga Sirzai egykori hadurat, a keleti Nangarhár tartomány jelenlegi kormányzóját a Szabad Afganisztán Rádió. Az emberi jogok, a demokrácia, a törvényes rend és az újjáépítés előmozdításáért idén először odaítélt díj jól jöhet a mudzsahed harcosból politikussá avanzsált Sirzainak, aki jövőre indulni akar az elnökválasztáson. A rádiós szavazók az ő érdemének tulajdonították, hogy főút épült a pakisztáni határ és a tartományi székhely, Dzsalálábád között, felújították a városban lévő elnöki palotát, számos utca új burkolatot és napenergiával működő lámpákat kapott. A Buldózernek nevezett Sirzai álma, hogy a tartományban lévő Tora Bora barlangokat - Oszama bin Laden egykori búvóhelyét - üdülőparadicsommá varázsolja. "A turizmusról, ne a terrorizmusról legyünk híresek" - mondta nemrég.

A szakállas ábrázatával és hatalmas termetével is tekintélyt parancsoló, középkorú Sirzai a legfélelmetesebb afgán hadúr címére is pályázhatna. Pontos korát maga sem tudja, de - szegény étteremtulajdonos apja oldalán - már fiatalon csatlakozott a szovjet megszállók ellen 1979-ben kezdődött harchoz, rangot szerezve a déli Kandahárban ősidők óta befolyásos pastu klánon belül. Akkor vette fel az oroszlán fiát jelentő Sirzai nevet, amikor apját 1989-ben egy szakács megmérgezte. A gyilkost saját kezűleg lőtte szitává, holttestét pedig egy fára akasztatta. A baloldali kormány bukása után 1992-1994 között Kandahár - afgán mércével mérve is szokatlanul véreskezű - kormányzója volt, hasznot húzva az ópiumtermelésből és vámot szedve a kereskedelemből. A tálibok hétévi uralmát a pakisztáni Kvettában vészelte át - luxuskörülmények között.

A 2001-ben Afganisztánt lerohanó USA-val rögtön felvette a kapcsolatot, és másfél ezer fegyveresét maga vezetve - különleges amerikai erők segítségével - visszafoglalta Kandahárt. "A magukat megadó táliboknak kegyelmezzetek, de az arab és pakisztáni harcosoknak nincs könyörület" - adta ki a parancsot. Már akkor felmerült, hogy Afganisztán vezetője lehet, Washington választása azonban a nyugatiasabb Khamid Karzaira esett. A sok gyerekkel büszkélkedő, de családjáról nem nyilatkozó Sirzait újra Kandahár kormányzójává választották, majd Karzai 2003-ban menesztette, egy évre rá viszont kénytelen volt kinevezni Nangarhár élére. Mint hírlik, az amerikaiak azért bíznak benne, mert amit megígér, azt meg is teszi. Az ideológiáktól távol álló, viszont a harcot, a hatalmat, a nagy lakomákat és a mókát kedvelő Sirzai a rendteremtő szerepében tetszelegve nemrég - az egyetlen kelet-afganisztáni kormányzóként - fogadta az országba látogató Barack Obamát, az amerikai demokraták elnökjelöltjét.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.