2006. május. 10. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. május. 10. 17:41 Hét nap

KÍNAI PÜSPÖKBOTRÁNY

A Kína északkeleti részén található Senjangban helyettes püspökké szentelték fel vasárnap a 37 éves Pej Csün-mint, aki...

A Kína északkeleti részén található Senjangban helyettes püspökké szentelték fel vasárnap a 37 éves Pej Csün-mint, aki 1996-ban egy amerikai teológiai szemináriumon végzett, és kinevezéséhez bírta XVI. Benedek pápa jóváhagyását. Néhány nappal korábban viszont Kína két olyan püspököt is kinevezett, akinek személyéhez a Vatikán nem járult hozzá. Ezt a pápa a vallásszabadság súlyos megsértésének nevezte, Joaquín Navarro-Valls vatikáni szóvivő pedig emlékeztetett: a katolikus egyházfő jóváhagyása nélkül felszentelt püspökökre, illetve a ceremóniát végrehajtókra kiközösítés vár. Kína és a Vatikán 1951-ben szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat, és a viszony csak az utóbbi években javult, amikor az a hallgatólagos együttműködés alakult ki, hogy a kínai katolikusok a püspöki kinevezésekhez informálisan kikérték a pápa jóváhagyását, amit az esetek négyötödében meg is kaptak. A deklaráltan ateista Kínában mintegy 10 millió katolikus él, többségük a hivatalos egyház tagja, amely csak szellemi vezetőnek ismeri el a pápát, az illegális kisebbség viszont lojális az egyházfő iránt. A kinevezési vita kapcsán Peking közölte: kész a viszony javítására, feltéve, hogy a Szentszék megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.