2004. október. 30. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:37 Hét nap

ERDÉLYI MAGYAROK VITÁJA

Várhatóan nem indulhat a november végi romániai parlamenti választásokon a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), a Romániai...

Várhatóan nem indulhat a november végi romániai parlamenti választásokon a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) erdélyi riválisa. A nemrég módosított román választási törvény nyomán a kisebbségi színekben induló új szervezeteknek legalább 25 ezer aláírást kell gyűjteniük, ezen belül 15 megyéből minimum 300-300-at. A végrehajtási rendelet azonban olyan későn jelent meg, hogy a jelentkező szervezeteknek alig több mint egy hetük maradt az aláírások összegyűjtésére. Az MPSZ íveit aláírók közül sokakat már a beadás másnapján zaklattak RMDSZ-funkcionáriusok. Többeket a rendőrség keresett meg az aláírások valódisága után érdeklődve, főleg azokban a megyékben, ahol a szignók száma alig haladta meg a háromszázat. Miután a legfőbb ügyészség több aláírást érvénytelenített, legalább két megyében háromszáz alá csökkent az MPSZ-t támogató aláírók száma, így az MPSZ nem tudta teljesíteni a törvény előírásait. Kedden újra tárgyalt egymással Markó Béla és Tőkés László, miután a nemrég újraválasztott királyhágómelléki református püspök közös lista állítására szerette volna rábírni az RMDSZ elnökét. Markó erre nem volt hajlandó.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?