2008. december. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. december. 03. 18:54 Háló

Karácsonyi slágerek

Válság ide, válság oda, rengetegen veszik az irányt a bevásárlóközpontok felé, hogy beszerezzék az ajándékokat a karácsonyfa alá. Minden évnek megvannak a maga slágertermékei, néhány éve a laptopokat vitték, mint a cukrot, tavaly az LCD-tévéket. És idén?

GPS, navigáció

Az egykori hadászati technológia mára kezd mindennapjaink részévé válni, egyre-másra tűnnek fel a GPS-készülékek az utcákon száguldó autók műszerfalain. A korábban borsos árú készülékeket ma már elérhető áron beszerezhetjük, s sok esetben csaknem felbecsülhetetlen szolgálatot tehetnek, főleg, ha vidékre vagy külföldre utazunk. A választék széles, néhány tízezer forinttól a több százezres kategóriáig terjed, természetesen igényeink szerint. Fontos tényező a készülékre telepített szoftver minősége, ami egyrészt a kezelhetőségre, másrészt a tartalomra vonatkozik. Az olcsóbb gépek többnyire csak Közép-Kelet-Európa atlaszával vannak feltöltve, míg egy teljes Európa-térkép akár több tízezer forintos eltérést is jelenthet. Az egyes gyártók különböző konstrukcióban árusítják portékáikat, van olyan cég, ahol a megvásárolt készülékhez több évig tartó ingyenes frissítés is tartozik; ez fontos faktor lehet a választásnál, ugyanis az újabb verziókban az újabb építésű utak is szerepelnek.

Vegyük számításba azt is, hogy nem minden térképszoftver tartalmaz minden útvonalat, ez a lefedettség függvénye. Érdemes rákérdezni a boltban, s értelemszerűen minél részletesebb egy szoftver, annál több kis utca és kerülőút található benne. Az ideális lefedettségi arány 80-90 százalék körüli, ennél lejjebb ne nagyon adjuk. Ezt tartsuk szem előtt, ha külföldre utazunk, vannak ugyanis olyan régiók, ahol a részletesség mindössze 40 százalék vagy az alatti, ez az utazás során sok bosszúságot okozhat.

Ezzel el is érkeztünk a vásárlás egyik alapszabályához: mérjük fel és ismerjük a saját igényeinket, így nem fogunk olyasmire pénzt áldozni, amelyre valójában nincs szükségünk. Ez nemcsak a GPS-re igaz, hanem szinte bármilyen termékre vagy szolgáltatásra.

Szintén univerzális szabály, hogy óvakodjunk a szélsőséges áraktól. A legolcsóbb modell feltehetőleg nem fog megfelelni az elvárásainknak, a legdrágább pedig valószínűleg olyan funkciókkal lesz telezsúfolva, amelyeket soha nem fogunk használni.

GPS-vásárlás esetén az alábbi tényezőkre érdemes odafigyelni: fontos a váltakozó fényviszonyok között is jól látható, éles képet produkáló kijelző. Egyes változatoknál éjszakai üzemmód is létezik, ez is fontos lehet, ha autóban használjuk az eszközt.

Nem mindegyik készülék alkalmas a gyalogos használatra, ezért ha túrázáshoz vagy például biciklizéshez keresünk megfelelő készüléket, mindenképpen válasszunk víz- és ütésálló kivitelt. A járműbe szerelhető GPS-vevők általában nem ilyenek, ráadásul az akkumulátoruk sem feltétlenül bírja a hosszas igénybevételt (az autókban szerencsére a szivargyújtó aljzat gondoskodik az energiaellátásról). A gyalogos üzemmódra, illetve a kifejezetten túrázásra való modellek akár ceruzaelemről is működnek, ez fontos lehet, hiszen a hegyi ösvényen valószínűleg nem lesz módunk töltőre kapcsolni az eszközt.

Léteznek még a mobiltelefonba, vagy PDA-ba integrált változatok, ezek azonban egyrészt drágák, hiszen további funkcióik is vannak, másrészt általában lassabbak, kevésbé pontosak, mint a célirányosan navigációra tervezett változatok. Előnyük, hogy vészhelyzetben bevethetőek. Ám ha kizárólag a navigáció a cél, érdemes egy olcsóbb, de pontosabb darabot beszerezni.

Netbook

Idén karácsonykor bizonyára alaposan felpörög majd a kisméretű, közel teljes funkcionalitású hordozható számítógépek, a netbookok piaca. A trend nem véletlen, hiszen ezek a százezer forint körüli összegért beszerezhető apró komputerek igen praktikusak. Igaz ugyan, hogy komoly számítási feladatokra nem alkalmasak, azonban az "irodai munka" gyűjtőnév alatt értett tevékenységek - dokumentumok, táblázatok szerkesztése, internetezés, hang- és videofájlok lejátszása - elvégzésére tökéletesen alkalmasak.

A legtöbb netbook szinte csak a külsőségekben - gyártó, kialakítás, stb. - különbözik egymástól, a nonstopmobil.hu tesztjei alapján ugyanis mindegyikben ugyanaz az Intel Atom processzor dolgozik, a lényegi eltéréseket tehát a memória és a háttértár méretében keressük leginkább.

A netbookok esetében is érdemes megfogadni, hogy mérjük fel reális igényeinket, s ennek megfelelően válasszunk. Ha általános feladatokra kell csupán a gép, akkor egy középkategóriás, 80-100 gigabájtos merevlemezzel szerelt változat is bőven elég, ha filmeket és zenéket szeretnénk magunkkal vinni, akkor lehet, hogy érdemesebb a skála felső végéről (160 gigabájt körül van a netbookok esetében) választani. Fontos leszögezni, hogy ezekben a kisméretű gépekben nincsen beépített CD- vagy DVD-olvasó, ezért érdemes átgondolni, hogy milyen programokat szeretnénk telepíteni az új készülékre. A netbookokra a "bejutást" a vezeték nélküli internetkapcsolat, illetve az USB-csatlakozók biztosítják. Ha USB-n szeretnénk külső merevlemezt, CD-, DVD-olvasót, USB-kulcsot vagy egyéb eszközt csatlakoztatni gépünkhöz, érdemes egy USB-elosztót is beszerezni, nehogy kevésnek bizonyuljanak a nyílások.

Leszögezhetjük, hogy a netbook ideális választás lehet a fiatalok számára, akiknek akár az iskolában, akár a könyvtárban hasznos társ a csendes, könnyű szerkentyű, azonban nem árt észben tartani azt sem, hogy a netbookok teljesítménye aligha alkalmas a legújabb, komoly hardverigényű játékok futtatására. A különböző kiegészítőkről érdemes előre tájékozódni, mert előfordulhat, hogy az alapvetően olcsó készülék árát ugyancsak megdobják az egyes üzletekben méregdrágán kínált, máshol olcsóbban beszerezhető tartozékok.

Digitális képkeret

Bár első ránézésre fölösleges és drága eszköznek tűnik, ennek ellenére jó ajándék lehet azoknak a szeretteinknek, akik nem használnak számítógépet, sem internetet, azonban a nyaralásról vagy a családi összejövetelekről készült fényképeket szívesen nézegetik. Manapság, amikor a fotók már szinte kizárólag csak digitális géppel készülnek, az otthon maradt nagymamának nehéz megmutatni azokat, ha a kedves nagyinak nincsen saját komputere. A viszonylag könnyen kezelhető digitális képkeret segít ezen a problémán, egy memóriakártya vagy USB-kulcs segítségével ugyanis egy pillanat alatt feltölthetjük rájuk. A képek így tehát akkor is ott maradhatnak a kandalló párkányán, miután a család hazament, ugyanez egy laptopos "vetítés" esetében nehezen lenne kivitelezhető.

A digitális képkeret esetében a legfontosabb tényező a kijelző minősége, illetve az esetleges belső memória mérete. Sok változatot 32 megabájtos háttértárral forgalmaznak, ez csak akkor elég, ha feltöltés előtt a képek méretét - a legtöbb digitális kamera 1 megabájtos vagy annál is nagyobb képeket készít az alapbeállítással - manuálisan lecsökkentjük. Ez sokszor pepecs munka, ezért érdemesebb olyan modellt választani, amely USB-kulccsal vagy memóriakártyával bővíthető, így már akár több száz vagy ezer fotóval is megörvendeztethetjük a nagyszülőket.

ANDERSEN DÁVID