iPhone: a netgyilkos?
Olyan, milliók elismerését kiváltó hi-tech eszközök, mint az iPhone vagy a videojáték-konzolok, megölhetik az internetet, állítja a Harvard Egyetem egyik neves kutatója. Zárt és nyílt rendszerek csatája zajlik.
Jonathan Zittrain, a Harvard Egyetem kutatója, a The Future of the Internet - and How to Stop It (Az internet jövője és leállításának módja) című könyvében úgy fogalmaz, hogy a világháló nagyságát innovatív és teremtő mivolta adja. A "zárt" készülékek, vagyis a semmi mással nem kompatibilis konzolok, az Apple-hívek zászlóshajója, az iPhone és az olyan szolgáltatások, mint például az Egyesült Államokban népszerű digitális tévé, a TiVo korlátozzák az internet felhasználását. Akadályozzák ugyanis a nyílt platformok kialakítását, azt, hogy a felhasználók saját ötleteikkel bővítsék ezeket a termékeket, hiszen ezekhez jobbára csak a gyártók és a fejlesztők férhetnek hozzá.
"Az internet kollektív hallucináció" - nyilatkozta Zittrain. "Úgy vélem, hogy napjainkban gondolni kéne az internet jövőjére, hiszen olyan új technológiák jelennek meg, amelyek komolyan befolyásolhatják és korlátozhatják a rendszer szabadságát és szabályozásának lehetőségeit."
A szerző szerint szinte "véletlenül" jött létre az a globális hálózat, amelynek segítségével szinte mindenki mindenkivel kommunikálhat. A legtöbb gépet és készüléket át lehet programozni a felhasználó egyéni igényei szerint, s ehhez, az automatizált telepítőszoftvereknek köszönhetően, ma már sokszor szaktudás sem szükséges. Zittrain azonban figyelmeztet: napjaink trendjei egyre jobban eltávolodnak az eredeti elképzelésektől. Így például az iPhone programját legálisan csak az Apple, illetve csak a cég által kijelölt fejlesztői csapatok módosíthatják - jóllehet nem sokkal a megjelenését követően már fel is törték a kódjait. Hasonló a helyzet a Google által kínált online szoftverekkel, vagy a Facebook nevű közösségi oldalról ismert alkalmazásokkal is - állítja Zittrain. Mindezek következtében olyan online világ jöhet létre, amelynek szinte minden apró részletét más-más fejlesztő kezeli, a felhasználónak pedig az apró szilánkokból összeálló egésszel kell dolgoznia, vállalva annak a következményeit, ha két, általa használt alkotórész esetleg nem kompatibilis egymással.
Zittrain ironikusan Bill Gatest állítja szembe Steve Jobsszal, és esetében nem a Microsoft, hanem az Apple teljhatalmú ura az, aki a totális irányítást akarja magához ragadni. Míg egy Windows operációs rendszeren bárki lefuttathat egy általa - vagy más által - írt kódsort, addig Jobs egy minél zártabb ökoszisztémát szeretne cége termékeinek létrehozni, amelybe az iPhone és az iPod egyaránt beletartozik.
Érdekes módon, éppen Steve Jobs volt az, aki 1977-ben megalkotta az első valódi személyi számítógépet, amely teljes mértékben újraprogramozható és átalakítható volt. Ezután érkezett a Mac, amely megőrizte ezeket az előnyöket, ugyanakkor nagyon felhasználóbarát is volt. Ehhez képest az első generációs iPhone szigorúan igyekezett távol tartani mindenkit belső titkaitól. Nemrégiben Jobs ugyan bejelentette, hogy már külső fejlesztők is készíthetnek alkalmazásokat a slágertelefonra, azonban kizárólag akkor, ha az elkészült változatot az Apple Store-on keresztül értékesítik, és vállalják, hogy a cég részesedést kap a bevételből. Emellett, ha a vezérkarnak nem tetszik valamelyik külső fejlesztés, bármikor törölheti azt.
Zittrain hasonló módon vélekedik a Facebookról is, amely fenntartja magának a jogot, hogy töröljön neki nem tetsző alkalmazásokat, és azokat sem szívlelheti, amelyeken keresztül nincs befolyása az adatáramlás felett. Ez nagyon furcsa annak fényében, hogy éppen a Facebook volt az a cég, amelyik néhány hónapja beismerte: olyan kódsorokat alkalmaz, amelyek segítségével követni tudja a felhasználók látogatásait a különböző weboldalakra.
"Harminc évig nem volt hasonló hatalom a gyártók és fejlesztők kezében" - nyilatkozta Zittrain a Newsweek magazinnak. "Ezért úgy gondolom, hogy a személyi számítógép napjai eddigi formájában meg vannak számlálva. Ezután egy olyan üzleti modell jöhet létre, amely alárendeli a felhasználókat saját profitmaximalizálási érdekeinek."
Zittrain szerint nem arról van szó, hogy az iPhone vagy a Facebook egy gonosz eszmét megtestesítő készülék vagy szolgáltatás. A lényeg az volna, hogy egy alulról építkező mozgalom alakulhasson ki, a felhasználókat bevonó rendszerek túlélésének érdekében. A cél az, hogy amikor meghozzák a döntést az új üzleti modellekről, ne csak a cégek érdekei érvényesüljenek, hanem figyelembe vegyék a felhasználói igényeket is.
ANDERSEN DÁVID