Az ég csatornái
Az éles kép és kristálytiszta hang mellett az interaktív tévézést, illetve mobiltelefonos és számítógépes adást is lehetővé tevő digitális műsorszórás idén debütál a magyar lakossági előfizetők között. A tervek szerint 2013-ban már az ország teljes területén elérhető lenne a digitális televíziózás, ám a technológiai és médiapiacot ismerők szerint terjedését egyelőre több tényező is lassíthatja.
Itthon elsőként az a hozzávetőleg 65 ezer előfizető próbálhatja ki a digitális tévézést, akik Budapesten, illetve a főváros környékén eddig a Széchenyi-hegyi adótoronyból mikrohullámon sugárzott AntennaMikro analóg szolgáltatás előfizetői voltak. Ôk automatikusan hozzáférnek majd a digitálisan sugárzott műsorokhoz, új antennát sem kell vásárolniuk, az Antenna Hungária Rt. csak a korábbi dekódereket cseréli le a digitális jelek fogadására alkalmas berendezésre. Az ingyenes csere szeptemberben indul, az Antenna Digital névre keresztelt, műholdas és földfelszíni adásokat is magába foglaló új szolgáltatás sugárzása pedig decemberben indulhat el. A tervek szerint a digitális műsorszórás az ország további sűrűn lakott területeire 2007-re érhet el, az analóg műsorszórás teljes leállítása pedig 2012 végén várható.
A digitális televíziózás színtorzulás és szellemkép nélküli képet, sztereó minőségű hangot kínál. A néző menülistából választhat a programok között a műsor neve vagy fajtája alapján. A műsorcsomagban a kép- és hangjelek mellett a műsor címét, közvetítési idejét tartalmazó információkat is továbbíthatják. Mindig tökéletes a vétel, a néző ülhet akár villamoson vagy autóban. Visszirányú kapcsolat - például mobil- vagy vezetékes telefonkapcsolat - kialakításával pedig az internethez hasonló interaktív szolgáltatások is igénybe vehetők.
Az új technológiának köszönhetően a nézők közel száz csatorna közül válogathatnak majd, s ezeknek majdnem fele magyar nyelvű lesz. Az mtv1, az m2 és a Duna TV adása egyébként Budapesten és a Kab-hegy térségében már tavaly október óta fogható digitálisan, az Antenna Hungária ugyanis ekkor indította el a digitális földfelszíni műsorszórást (Digital Video Broadcasting-Terrestrial, DVB-T). Ezt az eredetileg kísérleti jelleggel indított szolgáltatást elvileg 3 millió ember érheti el, feltéve, ha megvásárolja a jelek fogadásához szükséges, jelenleg eléggé borsos áron kapható berendezéseket.
A digitális jel vételére alkalmas televíziókészülékek (IDTV-k, vagyis integrált digitális televíziók) már megjelentek a piacon, de hagyományos tévékkel is lehet használni a szolgáltatást. Ezekhez egy set-top-box (STB) elnevezésű dekódert kell vásárolni, amely a digitális jeleket analóggá alakítja. A set-top-boxok ára külföldön átlagosan 100-170 dollár között mozog, bár egyes országokban - például Olaszországban - az állam támogatja e technológiát, a berendezések ezért jelentősen alacsonyabb áron kaphatók. Magyarországon már 20-25 ezer forintért is kínálják a vevő dekódereket, de a több funkcióval ellátott boxokért akár több százezer forintot is elkérhetnek.
Bár a szükséges berendezések kiskereskedelmi ára csökkenőben van, a médiapiacot ismerők szerint az átállás költségei még így is elrettenthetik a kispénzű nézőket a digitális tévézéstől. E technológia terjedését az is befolyásolhatja, hogy itthon erős és kiterjedt a kábeltévés szolgáltatók hálózata, amely erős versenyt jelenthet a digitális műsorszórás számára. A szakértők szerint az is ronthatja az esélyeket, hogy a piacvezető pozícióban lévő, és szinte mindenhol fogható országos kereskedelmi csatornák kevéssé érdekeltek a változásban, hiszen a digitális műsorszórással megjelenő új csatornák csökkenthetik piaci előnyüket. Magyarországon viszont a TV2 és az RTL Klub műsorai nélkül vélhetően csak mérsékelt sikerre számíthatnának a digitális programcsomagok.
Bár a decemberben induló Antenna Digital egyes programcsomagjainak árát még nem határozták meg, az Antenna Hungária a kábeltévés piachoz képest is versenyképes szolgáltatással szeretne indulni - mondta a Hálónak László Géza, a cég vezérigazgatója. Az átálláshoz szükséges berendezések költségeivel kapcsolatban László azt mondta, hogy a szükséges dekóder a vállalat tulajdonában marad, az Antenna pedig egyébként is kifejezetten szolgáltatást értékesít. Szerinte a felkínált programcsomagokban mindenképp elérhető lesz majd a két legnagyobb nézettségű hazai kereskedelmi csatorna is.
Az Európai Unióhoz hasonlóan a magyar kormány is stratégiai kérdésként kezeli a digitális műsorszórás bevezetését. Tavaly az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) 500 millió, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) pedig 220 millió forinttal támogatta a digitális műsorszórás üzemszerű működésének elindítását. Egy idén március elején elfogadott előterjesztés szerint pedig a kormány a szabályozási környezet kialakítását és a frekvenciák biztosítását is vállalja. A vételhez szükséges dekóderek kiskereskedelmi árának támogatása azonban nálunk - az olasz példával ellentétben - egy márciusi kormányszóvivői tájékoztatás szerint egyelőre nincs napirenden.
FINCZICZKI BÉLA