2005. február. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. február. 24. 14:01 Háló

Digitális élményfürdő

A jövő a laptopnak kinéző kommunikációs és szórakoztatócentrumé, amely nélkülözhetetlen lesz új digitális életstílusunkhoz. S ez a jövő igen közel van.

Az utóbbi időben az informatika és a szórakoztatóelektronika minden korábbinál közelebb került egymáshoz. A számítógépek képesek hifiminőségű zenét szolgáltatni, DVD-n rögzített filmeket lejátszani, televíziós adásokat fogni és bemutatni. A képernyők egyre nagyobbak, s kiváló felbontásuknak köszönhetően élvezhetőbb látványt nyújtanak, mint a hagyományos tévék. Ugyanakkor a szórakoztatóelektronika is egyre fejlettebb technológiát alkalmaz. Egyre több interaktivitást tesz lehetővé. Egyre több olyan információ (például digitális fotó) megjelenítésére képesek a szórakoztatóeszközök, amilyeneket korábban csak a számítógépek mutattak meg.

A hordozható szórakoztatás azelőtt elsősorban az úgynevezett fogyasztói elektronikához kötődött (walkman, discman, gameboy, miegymás), mára azonban az informatikai eszközök hordozhatósága is jelentősen javult. Elterjedtek a noteszgépek (notebook), és szórakoztatást segítő képességeik nagyon megerősödtek. És akkor még nem beszéltünk a telekommunikáció változásairól és hatásairól. Egyrészt a számítástechnikai eszközök bárhonnan, bármikor kapcsolatba léphetnek az információellátásukért felelős hálózatokkal (például az internettel), másrészt a kézi számítógépek és a mobiltelefonok közötti különbség szinte elmosódik.

Mindeközben az informatikusok és a szórakoztatóelektronikai szakemberek összefogásával olyan eszközök születtek, amelyek képesek helyettesíteni a szórakozást korábban szolgáló berendezéseket: hifitornyokat, DVD-lejátszókat, videofelvevőket. Ha pedig ezeket a berendezéseket még használják, akkor központilag vezérlik őket, a megszámlálhatatlan távirányító helyett csak egy marad.

Ezek után nem csoda, ha megszületett az elképzelés, hogy a szórakoztatás - miképpen korábban a notebookok segítségével a munka lehetősége - mozogjon velünk, bárhová megyünk is. Craig Barrett, az Intel elnök-vezérigazgatója szerint különösen a vezeték nélküli hálózatokon való kommunikáció segítségével válnak lehetővé új szórakoztatási formák: "Az analóg digitálissá vált, a digitális vezeték nélkülivé. A felhasználók a világ minden táján egyre inkább megismerik a web és a wifi kombinációját, és képesek hozzáférni a digitális tartalmakhoz bármikor, bárhol, bármely eszközzel, különösen otthonaikban." Barrett, a fejlődés mértékét érzékeltetendő, arról beszélt, hogy a szilícium- és a vezeték nélküli technológia, illetve a vezeték nélküli nyilvános és privát hálózatok terjedése megnyitja a csapokat a "digitális élményfürdőben". Víziója szerint a szórakozás, a játék és a számítástechnika funkciót egyetlen hosszú akkumulátor-élettartamú mobil eszközbe, könnyű és vékony noteszgépekbe sűrítik, amelyek nélkülözhetetlenek lesznek a felhasználók új életstílusához. A Hewlett-Packard, a Toshiba vagy a Sony már ma is kínál hordozható szórakoztatócentrumokat. Sorrendben a Pavilion, a Satellite, illetve a Vaio már több terméksorozatát is "entertainment notebook", azaz szórakoztató noteszgép néven értékesíti.

Az utóbbi időben bekövetkezett technológiai áttörések minden bizonnyal arrafelé viszik a piacot, amiről Barrett beszél. Megjelennek az úgynevezett többmagos processzorok, amelyek egy időben több operációs rendszert is képesek futtatni. Ez teszi lehetővé különféle funkciójú eszközök egyidejű használatát. Az Intel Smithfield kódnevű kétmagos processzorát az év közepére várják, de már készül annak is az utódja, a Vanderpool kódnevű. Az IBM is bemutatta már a Sonyval és a Toshibával közösen kifejlesztett, forradalmian új elektronikus morzsáját, a Cell Chipet. Ez szintén többmagos technológiát használ, s így képes egyszerre irányítani a PC-t, a szórakoztatóelektronikai eszközöket, a háztartási gépeket. Az egy Power PC és nyolc szinergikus mag (SPE) összeépítésével készült, 234 millió tranzisztort tartalmazó chip órajele 4 GHz. Ez a jelenlegi felhasználói igényeket nézve bármire elég.

MEIXNER ZOLTÁN