Kőbányai homályos
Hiába volt közbeszerzés, nem sok lehetőség maradt a versenyre, mert már a kiírás sem hagyott kétséget afelől, kinek kell nyernie. Legalábbis ezt állítja a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház 10 milliárd forintot meghaladó rekonstrukciójáról több hoppon maradt potenciális ajánlattevő.
,,Szeretnénk elérni, hogy ajánlattételi felhívásunkra minél több érvényes ajánlatot kapjunk, biztosítva ezáltal a számunkra legkedvezőbb ajánlat kiválasztásának a lehetőségét" - ezzel a nemes gondolattal kezdődik az a 160 oldalas dokumentáció, amelyet még tavaly augusztusban tett közzé a fővárosi önkormányzat a kőbányai Bajcsy-Zsilinszky Kórház nagyberuházásához, nyílt közbeszerzési eljárással keresve olyan vállalkozót, aki az orvostechnikai műszereket beszerzi, beszereli és azok használatát betanítja. A tét akkora volt, hogy méz nem vonzhatta volna jobban a méheket, mint ez a minden korábbinál nagyobb egészségügyi beruházás a vállalkozókat, a fejlesztés ugyanis 5 milliárd forintos állami céltámogatással és ugyanekkora összegű tulajdonosi - ez esetben fővárosi - önrésszel valósul meg. Az építkezés 2003. szeptemberében kezdődött el: a kelet-pesti térség mintegy 200 ezer lakosát ellátó intézmény egy hatemeletes, több mint 8 ezer négyzetméteres új diagnosztikai és műtéti tömbbel bővül, amelyet még az idén, várhatóan októberben adnak át a kivitelezők. Az ide kerülő diagnosztikai és műtőberendezések, valamint az ugyancsak ebben a tömbben helyet kapó intenzív osztály és labor orvostechnikai berendezéseinek együttes értéke megközelítette a 4 milliárd forintot.
Csakhogy a közbeszerzésben vázolt nemes vetélkedő helyett a fejlesztés pereskedésbe és feljelentő levelek sorába torkollott. Történt ugyanis, hogy az új épületbe szükséges orvostechnikai berendezéseket három nagy csomagra osztva hirdette meg a főváros - persze a kórház és a technológiai tervező útmutatása alapján. Mindhárom csomag vegyes volt: belekerültek szakmailag egymástól független tételek - például labor és röntgen -, vagy mindegyik tételhez hozzácsaptak a nagy értékű, diagnosztikához és különböző műtétekhez használt, a szervek belső felületéről képet adó úgynevezett endoszkópos berendezéseket különböző arányban megosztva a három pályázati kiírás között.
Az olyannyira óhajtott versengés eredménye az lett, hogy mindhárom tendert a Kortex Mérnöki Iroda Kft. nyerte meg úgy, hogy egyetlen versenytársa csak a harmadik nekifutásra akadt. Pedig a pályázati dokumentációt többen is megvették, hiszen - mint azt a Kortex ügyvezető igazgatója, Nagy Gábor a HVG kérdésére elmondta - az egészségügyi fővállalkozások piacán legalább négy jelentős cég munkálkodik. Az "egyhangú" végeredményt az egyik ilyen cég vezetője azzal indokolta, őket "barátilag" figyelmeztették, nem is érdemes a sok energiát felemésztő pályázatírásba fogniuk. Egy másik vállalkozás, az Allegro Kft. pedig ringbe akart szállni a megbízásért, de olyan különös viszonyokat tapasztalt, hogy azóta is küzd az igazáért.
Az üzlet kivételes mérete azzal jellemezhető, hogy jócskán felülmúlta a 2003-ban elhatározott céltámogatásokat: a kalocsai kórház például 1,5 milliárdot kapott rekonstrukcióra, a kaposvári 3,5 milliárdot, a kazincbarcikai kórház pedig 2,6 milliárdot. De még a műszervásárlásra meghirdetett, már vonzó nagyságúnak számító más tendereknek is öt-tízszerese volt egyetlen Bajcsy-csomag is. Ám nemcsak az ajánlat nagysága, hanem a kiírás módja is jócskán eltért a fővárosi önkormányzatnál szokásostól - állítja Győri Sándor, az Allegro Kft. ügyvezető igazgatója. Az Uzsoki-kórház ehhez fogható nagyságú - 1,9 milliárd forintos - műszerközbeszerzése esetében például öt vagy hat szakmai egységre bontva pályáztatta a jelentkezőket. "Ennek következtében előfordult, hogy közel egytucatnyian, más cikkcsoportnál ennél is többen tettek árajánlatot" - emlékezett vissza a 2001-2002-ben történtekre Golub Iván, az Uzsoki-kórház főigazgatója. Hasonlóan többszereplős volt a Szent Imre Kórház nagyberuházása, amelybe az intézménynek vajmi kevés beleszólása volt. "A versenyeztetés végeredményeként előfordult, hogy olyan berendezést kaptunk, amely nem volt kompatibilis a meglévőkkel" - adott némi betekintést a HVG-nek az intézmény minőségügyi igazgatója, Varga Piroska arról, az sem feltétlenül jó, ha mindenről a tulajdonos dönt.
Ilyesmi persze nem fordulhat elő a Bajcsy-kórház esetében, hiszen a beszerzés alaposan kidolgozott technológiai terv alapján folyik. A kiírás olyannyira részletekbe menő kívánságokat fogalmazott meg, hogy az endoszkópos berendezések pályázati leírásánál csak egyetlen gyártó, az Olympus, a műtőasztaloknál pedig a Maquet cég ismerhetett magára - sérelmezte az Allegro Kft. a Közbeszerzési Döntőbizottságnak (KDB) beadott keresetében. Holott az endoszkópos orvosi eszközök piacán nagy a versengés, számos világcég - így a Fuji, a Pentax, a Storz, a Wolf - kínál egymással összevethető színvonalú terméket. A műtőasztaloknál pedig szóba jöhetett volna mások mellett a Trumpf, az OPT, a Famed vagy a Steris.
A feltételes mód azért indokolt, mert mindegyiket már az indulás előtt diszkvalifikálták. Csupán néhány az alkalmazott trükkök közül: a beszerzendő műszer átmérője legyen "15,5"-es; a versenytárs azonban vagy 14-es, vagy csak 16-os átmérőjű eszközt tud ajánlani. Az optika látóiránya legyen 5 fokos, ám a konkurensé 6 fokos. A műtőasztal hossza maximum 2,07 méter legyen - a 2,1 méterest kínáló tehát nem jön szóba. A kiírástól való eltérésre az ajánlatkérő nem adott módot, tehát pályázni sem lehetett más termékkel, ami az árverseny lehetőségét kizárta.
"Már a fővállalkozói megbízás elnyerése is lehetetlennek bizonyult, mivel az Olympus cég a műszaki paramétereket megismerve megkerülhetetlenné vált. Azért, hogy a második csomagra mi is pályázhassunk, megkerestük az Olympus Hungary Kft.-t, ahol kosarat kaptunk, mondván, az első körben együttműködési megállapodást kötött a Kortexszel, ennek értelmében ugyanerre a projektre más cégnek nem tesznek árajánlatot. Így zárult be mindenki más előtt a kapu" - tudta meg Győri, hogy az ő cégének ebben a játékban nem osztottak lapot. Ráadásul a KDB kétszer is elutasította a panaszát, megállapítva, hogy a kórháztól kapott dokumentumok alapján a vitatott műszaki paramétereknek más cég is megfelelt volna, különben is, az "ajánlatkérő jogosultsága meghatározni a beszerzési igényét". A Kortex vezetője szerint pedig a pályázat körüli vita csak a szokásos irigységnek, piacféltésnek tulajdonítható. A tavaly 500 millió forintos árbevételt és mindössze 3 millió forint körüli nyereséget elkönyvelt Kortex 18 éve van a piacon, a Bajcsy-beruházással párhuzamosan a Központi Honvédkórház tervezésén is dolgozik. "Azt szerezzük be, ami a pályázati felhívásban meg van határozva, mást nem is tehetnénk, különben magunkat zárnánk ki a versenyből" - szögezte le Nagy Gábor.
Minden, az egészségügyi közbeszerzéssel kapcsolatos kérdés a tulajdonos fővárosi önkormányzatra tartozik - válaszolta a HVG megkeresésére Papp László, a Bajcsy-kórház főigazgatója. Az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes, Szolnoki Andrea viszont azzal hárította el az érdeklődést, hogy az a főjegyző hatásköre, mivel a beruházási főosztály munkáját Tiba Zsolt ellenőrzi. Úgy tudni, a főjegyző célvizsgálatot rendelt el a közbeszerzési eljárással kapcsolatban, ám annak eredménye eddig nem vált ismertté. Hozzáférhető viszont - és a HVG birtokába került - az a levélváltás, amelyet a Bajcsy- kórház főigazgatója folytatott több szállítóval, hogy bizonyítsa a KDB előtt, az orvosi műszerek szállítása nem egy cégre, "címzetten" lett kiírva, arra akár többen is pályázhattak volna.
A főigazgató azt tudakolta - közelebbi célja ismertetését mellőzve - ezektől a cégektől, vajon tudnának-e egyebek mellett "laparoszkópos eszközt szállítani urológiai célra". Ezekre a kérdésekre - amelyekben nyoma sem volt a tenderben milliméterre meghatározott feltételeknek - természetesen igenlő válaszokat kapott, hiszen a megfogalmazás nagyjából úgy hangzott, mintha valaki az iránt érdeklődne az Opel vagy a Toyota magyarországi képviseletétől, hogy adott esetben tudnának-e négykerekű benzinmotoros személyautóra árajánlatot tenni.
Két - fejléc és olvasható aláírás nélküli - faxot is beszerzett a főigazgató a KDB anyagaihoz, amely szerint a reykjavíki és a ciprusi Olympus-képviselet kész árajánlatot adni bármely magyar cégnek - ezzel bizonyítandó, hogy valójában az Allegro volt élhetetlen, amikor nem tudott a tenderre pályázni, arra hivatkozva, hogy a hazai Olympus-képviselet a Kortexszel kötelezte el magát, és másnak nem volt hajlandó árajánlatot adni. Azzal azonban nem számolt, hogy valaki majd "lezongorázza" a főigazgatói útmutatást. Mégpedig úgy, hogy szintén Reykjavíkból kért ajánlatot. Erre azonban - hogy, hogy nem - az Olympus Hungary Kft. válaszolt. Ami érthető, hiszen anyacége azért hozta létre, hogy ezen a piacon kizárólagos joggal dolgozzon. A kör ezzel bezárult - konstatálhatta a vesztes.
GÁTI JÚLIA