2005. szeptember. 28. 20:34 Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 29. 07:38 Gazdaság

Kisiklatják a Sulinet Expresszt?

Jelentéktelenre zsugorodhat a szocialista irányítású pénzügyi tárca által ismét megkurtított szabaddemokrata Sulinet program. Adókedvezménnyel ezentúl csak komplett számítógépet lehet vásárolni - ebből viszont állítólag nagyobb lesz a választék.

A rémhírekkel ellentétben megkegyelmezett a Pénzügyminisztérium (PM) az oktatási tárca Sulinet Expressz programjának. A múlt héten az Országgyűlés elé beterjesztett adótörvény-módosítási javaslatok szerint a személyi jövedelemadóból (szja) továbbra is jár az évi 60 ezer forintos kedvezmény, az így vásárolható termékek köre azonban szűkül. Már idén novembertől alkatrészeket, például monitort, processzort, illetve szoftvereket nem lehet kedvezményesen beszerezni, csak úgynevezett konfigurációkat, vagyis számítógépet monitorral vagy anélkül, illetve notebookot. A kedvezmény egyéb feltételei nem változnak: továbbra is a vásárlásra fordított összeg felét - de évente maximum 60 ezer forintot - igényelheti vissza az adóhatóságtól az, akinek a jövedelme a vásárlás évében nem haladta meg a 3,4 millió forintot, afölött 4 millió forintig sávosan csökken a jóváírás.

Számítógép-vásárlás.
Féken tartják
© Müller Judit
Úgy tűnik, a két SZDSZ-es tárca, az oktatási és az informatikai által patronált program mindig is szálka volt a PM szemében, nem ez az első eset, hogy megnyirbálják a Sulinet Expresszt. Eleinte az akkor még csak a pedagógusok és az iskolás gyermeket nevelő szülők számára bevezetett programban digitális fényképezőgépet is lehetett vásárolni, és az 50 százalékos önrészt sem követelték meg. Ennek azonban az lett a következménye, hogy 2003 karácsonyán a 60-70 ezer forint körüli "ingyen fényképezőgép" lett a legkapósabb sulinetes termék, ami miatt rengeteg támadás érte a programot. A fényképezőgépet végül 2004 márciusában kizárták a Sulinetből, majd az év júliusától a kedvezmény mértékét az ár 50 százalékában maximálták, ám az igénybevétel lehetőségét kiterjesztették az összes 4 millió forint alatti jövedelmű adófizetőre. Az eredmény: az elmúlt bő két esztendő alatt csaknem 50 milliárd forint értékben 150 ezer új sulinetes konfigurációt vásároltak, és 300 ezer számítógépet újítottak fel. A pénz azonban, úgy tűnik, nem a számítógéppel nem rendelkező családokhoz vándorolt: 2003-ban a háztartások 31 százalékában volt számítógép, 2004-re ez az arány csak 32 százalékra nőtt.

Minden bizonnyal a megszorításoknak is tulajdonítható, hogy a Sulinet Expressz a kirobbanó start után folyamatosan lassul: a 2003. júliusi indulás után hat hónap alatt 22,7 milliárd forint volt az így beszerzett árucikkek forgalma, ez 2004-ben az egész évben 22,4 milliárdra csökkent, az idén pedig Kiszler Ferenc, a Sulinet Expressz programiroda vezetője már csak 10 milliárd forintos forgalomra számít.

HVG
Még drámaibb lehet a jövő évi visszaesés. A Sulinet Expressz forgalmából a kezdetek óta körülbelül 20 százalékot tettek ki a konfigurációk, igaz, az elmúlt két-három hónapban az arány a 40 százalékot közelíti. "A mostani változással akár tizedére csökkenhet a forgalom" - vélekedik Csáki Zoltán, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének alelnöke, aki szerint a jelenlegi 11 beszállító cégenként nyolcvan-száz terméke közül körülbelül nyolc-tíz maradhat a programban. "Nőni fog a választék a laptopok és a teljes számítógépek körében" - állítja ugyanakkor Kiszler, aki szerint a mostani megszorítástól évente legföljebb néhány százmillió forintot remélhet az államkassza.

A választékbővülésnek minden bizonnyal örülnének az adó-visszatérítésre hajtó vásárlók, akiknek jelenleg sokat kell talpalniuk, mire megfelelő számítógépet találnak. "Sulinetes notebook? Most nincs, nem is tudom, mikor lesz" - sajnálkozott például a HVG kérdésére a minap az egyik ElectroWorld áruház eladója, akinek végül mégiscsak sikerült a két tucat hordozható masina között kettőt is találnia, amelyek megvehetők a programban. Hasonlóan szerény a választék a Media Marktban, amelynek egyik üzletében mindössze két notebookon és egyetlen lapmonitoron árválkodott a Sulinet-matrica.

HERMAN BERNADETT