2005. július. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. július. 13. 17:15 Gazdaság

Iker-kábel

"A piac megérett a kábeltelefon-szolgáltatásra, mi pedig nem akartuk kihagyni a benne lévő üzleti lehetőséget" - ezzel...

"A piac megérett a kábeltelefon-szolgáltatásra, mi pedig nem akartuk kihagyni a benne lévő üzleti lehetőséget" - ezzel indokolta a HVG-nek új termékük bevezetését Piller András, a T-Kábel Magyarország Kft. vezérigazgatója. A kábeltelefonhoz visszirányúsított - azaz internetezésre alkalmas - hálózatra van szükség, amelyre egy modem segítségével kötik rá a hagyományos telefonkészüléket. Ezt azután ugyanúgy lehet használni, mint korábban, még a régi számot is meg lehet tartani. A normál vezetékes telefonhoz képest talán csak annyi a különbség, hogy a kábeles telefon valamivel érzékenyebben reagál az esetleges áramszünetekre, cserébe az ügyfél 20-40 százalékot spórolhat a számlán.

Magyarországon tavaly szeptember óta létezik kábeltelefon. Az UPC Magyarország Kft. szolgáltatására eddig 15 ezren fizettek elő. A néhány hete a piaci versenybe bekapcsolódott T-Kábel egyébként pontosan lemásolta a konkurencia árait: a legolcsóbb havi díj - amely akkor jár, ha az ügyfél a telefon mellett a televízióra és az internetre is előfizet - 1240 forintba, a legdrágább 2500 forintba kerül. A percdíjakban is minimális az eltérés: hálózaton belül mindkét szolgáltatás ingyenes, helyben az UPC-nél csúcsidőben - áfával együtt - 8,88 forintba kerül a telefonálás percenként, a T-Kábelnél 10 forintba, csúcsidőn kívül 4,44, illetve 4,9 forint a tarifa. A távolsági hívás díja csúcsidőben mindkét szolgáltatónál 18 forint, azon túl az UPC 9,9 forintot, a T-Kábel 9 forintot számláz. A mobiltelefont az UPC-nél 68,5, a T-Kábelnél 69 forintért lehet hívni csúcsidőben, az esti órákban és hétvégén mindkét cégnél 47,5 forint a percdíj. Az ingyenes extrákban egyértelműen az UPC vezet: egyebek között hívásvárakoztatás, konferenciabeszélgetés és hangposta is jár az előfizetéshez.

A T-Kábellel a vidéki városokban startoltak; ezek egyike sincs a családon belüli - azaz a Magyar Telekom Rt. lakossági és kisvállalati üzletágat összefogó - T-Com területén. Ezek szerint a T-Kábel annak hagyományos vezetékes szolgáltatását nem kívánja olcsó áraival kikezdeni, csak az Invitel Távközlési Szolgáltató Rt., valamint a Hungarotel Távközlési Rt. előfizetőire pályázik.