2007. október. 24. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. október. 24. 17:28 Fókuszban

Mit hoz a honlap?

A tüntetők jól elrépázták a Néphazugság újságíróját, Reviczky Zsoltot, megrugdosták az indexes Kovács Ádámot, és...

A tüntetők jól elrépázták a Néphazugság újságíróját, Reviczky Zsoltot, megrugdosták az indexes Kovács Ádámot, és állítólag a Népszava és a Hírszerző firkászai is kaptak a fejükre. Ezúton üzenem: ez az, srácok!! Ezt egyébként tüntetésen kívül is nyugodtan lehet művelni, nem kár ezekért. Ha elveritek őket, egy darabig nem hazudnak - írta kedden hajnali fél ötkor a blogjában Tomcat, azaz Polgár Tamás. Polgárt mint a hétfő esti zavargás egyik hangadóját előállították a VII. kerületi rendőrkapitányságon, ám hajnalban elengedték. A négy újságírón kívül amúgy egyetlen tüntető sérült meg a Budapest belvárosában, a Nagykörút-Bajcsy-Zsilinszky út-Andrássy út határolta területet érintő rendbontásban, a rendőr sértettek száma 14. Az anyagi kár ismét tízmillió forintokra tehető: a rendőri beszámolók szerint zömében ittas-bódult állapotú fiatalemberekből álló, 600-800 fős csapat ezúttal is autókat borogatott, Molotov-koktélokat dobált a rendőrkordon felé, illetve a kivezényelt vízágyúkra, kiszedték és fegyvernek használták a közlekedési táblákat.

Nem csak Tomcat szabadult rapid gyorsasággal, a 19 előállított közül kedd délben már csak Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom volt vezetője volt szabálysértési őrizetben (Toroczkait utóbb vidékre szállították, lapzártánkkor mégis tiltakozó csoport indult a Gyorskocsi utca felé úgymond szimpátiatüntetésre). Ő volt az egyik szervezője a hétfő délután a Szabadság téren tartott rendezvénynek, így neki is kézbesíteni kívánta a rendőrség azt a határozatot, amelyben - a szokásos közlekedéssérelmi okokra hivatkozva - megtiltotta, hogy a résztvevők az Operaház elé vonuljanak, ahol védett állami vezetők emlékeztek az 1956-os forradalomra. Toroczkai a mintegy ezerfős tömeg előtt kijelentette: mivel hivatalosan nem vette át a tiltást, ő igenis átmegy az Andrássy útra. A rendőrség rendzavarást és a gyülekezési jog megsértését rója a terhére.

A rendőri vezetés másnap szükségesnek és arányosnak nevezte a rendbontók elleni fellépést. Tény, hogy a balhét késő estére felszámolták, az események nyomán mégis számos nyitott kérdés marad. A Szabadság téri attrakció szkinhedbuli volt kordondöntögetéssel, trágár zsidózással, aminek vajmi kevés köze van bármilyen ünnepi megemlékezéshez. Fellépett a rendezvényen az alkotmányos rend elleni szervezkedéssel vádolt Budaházy György - pontosabban egy magát Budaházynak mondó, arcát símaszkkal takaró férfi - is, miközben ő lakhelyelhagyási tilalom alatt áll, s így nem hagyhatná el a Pest megyei Diósd területét.

A jelek szerint nem csak a rendőrök számára vált rutinná a tavaly ősz óta menetrendszerű zavargások kezelése, az ellenoldal is szervezettebb. A zavaros ideológiájú "Kossuth térieket" felváltotta a Toroczkai-Budaházy-Polgár-hármas és híveik. Jó tollú, jól beszélő, mozgósításra képes, ráadásul egymással is együttműködő fiatal férfiak. Akikkel, ki tudja miért, a hatalom is kesztyűs kézzel bánik - erre utal például, hogy a társadalomra kiemelkedően veszélyesként számon tartott bűncselekményekkel terhelt Budaházyt és Polgárt elegendőnek tartják lakhelyelhagyási tilalom alatt tudni, miközben nagyságrendekkel enyhébb bűncselekmények gyanúsítottjai előzetes letartóztatásban várják ügyük alakulását. Csapataik szervezettek, internetes aktivitásuk egyfajta mozgósításként szolgál, jók a sajtókapcsolataik (Tomcat például a rabomobilból adott interjút a Hír Televíziónak). Befolyásos ügyvédek hada áll mögöttük. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány elnöke, Gaudi-Nagy Tamás, illetve Morvai Krisztina, a Civil Jogász Bizottság társelnöke például úgymond megfigyelőként asszisztált a hétfő esti zavargásokhoz.

Mindazonáltal úgy tűnik, a hétfő éjjel csak a fő attrakciónak szánt október 26-ai hídfoglalás főpróbája volt - kedden legalábbis lélekben már erre készültek a szélsőséges honlapok látogatói. Az Erzsébet híd lezárását a Kurucinfó hirdette meg az 1990-es taxisblokád évfordulójára. "Követelésünk nem új: az Országgyűlés önfeloszlatását és előrehozott választást akarunk! Készek vagyunk megbénítani a főváros életét" - írják napok óta olvasható felhívásukban.

RÁDI ANTÓNIA

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.