Eltérő üléspontok
"Gyurcsány Ferenc nem merte végiggondolni, mit jelent ellátogatni fontos erdélyi területekre, ezért Bukarest inkább...
"Gyurcsány Ferenc nem merte végiggondolni, mit jelent ellátogatni fontos erdélyi területekre, ezért Bukarest inkább pótcselekvés volt számára" - vázolt a HVG-nek egy erdélyi magyar berkekben terjedő véleményt a bukaresti közös kormányülésről Bakk Miklós kolozsvári politológus. Bő egy héttel az esemény után e körökben megfogalmazódott a kérdés, vajon nem csupán Románia EU-csatlakozási esélyeit szolgálta-e az október 21-ei összeborulás. Mert a protokolláris nyilatkozatokat félretolva kiderül, hogy a jobboldali és máskülönben liberális nézeteket valló román kormány kisebbségi alapkérdésekben tulajdonképpen hajthatatlan maradt, és egyelőre hallani sem akar az erdélyi magyarság kollektív közjogi státusának megteremtéséről.
Markó Béla, a bukaresti kormányban részt vevő RMDSZ elnöke a HVG információi szerint a közös kormányülés előkészítésekor külön kérte, hogy a tárgyalások napirendjéről húzzák ki az autonómiát, mert ezt az ügyet majd "elintézik ők" a koalíción belül. E nem éppen mellékes szempontból a kormányülés valóban nem sokat ért, mert három nappal a nagy esemény után a román szenátus elutasította az RMDSZ által kidolgozott kisebbségi törvényt. Igaz, ez önmagában még nem veszélyezteti a törvény parlamenti jóváhagyását (a döntő szót a képviselőház mondja majd ki), de mint Eckstein-Kovács Péter, az RMDSZ szenátora a HVG-nek megjegyezte: még ha zöld utat ígérne is Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök a törvénynek, kérdés, betarthatja-e a szavát, amikor hajszálon múlik kormánykoalíciójának parlamenti többsége. Tariceanu viszont - annak tudatában, hogy a budapesti parlament gyorsan hozzájárult Románia EU-csatlakozásához - nem is ígért semmit, értésére adta magyar kollégájának, hogy a nemzeti kérdésben ő adagolja az engedményeket. Pedig Gyurcsány Ferenc igazából akkor tapaszthatta volna be a kettős állampolgárságról rendezett népszavazás erdélyi sebét, és billenthette volna a maga javára a történelmi találka mérlegének nyelvét, ha kipréseli a román kormányfőből a kisebbségi törvény megszavazásának ígéretét.
"Attól függetlenül, hogy mi valósul meg a közös kormányülésen megvitatott kérdésekből, az eseményt bátran történelminek lehet nevezni, elsősorban azért, mert ilyen még nem volt" - foglalta össze viszont a HVG kérdésére a másik nézőpontot Cristian Preda román politológus. Hozzátette persze, hogy ő egész Románia szempontjából igyekszik értékelni az eseményt, jól tudva, hogy az erdélyi magyarokat az autonómia foglalkoztatja, így érthető módon ők kritikusabban látják a történteket. Sokat elárul, hogy a vezető román lapok jobbára csak a kormányülésen történtek száraz és hivatalos felsorolására szorítkoztak, kommentátoraik kerülték a témát. Sajtóelemzők szerint azért, mert a román olvasó rettentően érzékeny a "magyar kérdésre", az erdélyi magyarság igényeire, így az esemény túlzott taglalása, netán megtapsolása "magyarbérencségnek" tűnt volna a közvélemény szemében.
Megint máshonnan, jelesül Brüsszelből szemlélve az eseményeket, a közös kormányülés vélhetően inkább Romániának jött jól, főképp mivel a román külpolitika píárosai a francia-német megbékélési modell mintájára festettek képet az európai sajtóban. Bakk Miklós szavaival: "Márkanevet kellett adni a román-magyar kapcsolatrendszernek." A francia-német megbékélési hasonlatot azonban sutának tartja Bakk. Párizs és Bonn néhány évvel a második világháború után látott hozzá a két - évszázadokon át rendszeresen háborúzó - állam közötti barátság megalapozásához, nagy szerepet szánva az új nemzedék közeledésének, és évtizedes munkával sikerült a történelemkönyvek lapjaira száműzni az ellenségeskedéseket. Bár román és magyar katonák is álltak már szemben egymással, a történelmi viszály kevésbé vészterhes - rendezetlen viszont az erdélyi magyarság státusa. Elemzők szerint Gyurcsánynak, Markónak és Tariceanunak ezért nincs könnyű dolga, mert úgy tűnik, a nemzetiségi ellentétek maradéktalanul beivódtak az újabb generációkba is.
Az állóvizek valamennyire mégis megmozdultak. Kötő József, a román oktatási minisztérium államtitkára a HVG-nek elmondta: a közös kormányülés keretmegállapodásának tanügyi fejezeteit november 10-éig a két szaktárca kidolgozza. Így például biztosra vehető, hogy a magyarországi támogatással létrehozott csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet 2006-ban már a román költségvetés is finanszírozni fogja.
IRHÁZI JÁNOS / ARAD