Elvadult, kóborló szürkemarhák a Dunántúlon
Lassan másfél éve kóborol egy nagyjából 50 példányból álló szürkemarha gulya az ország délnyugati részén. Az állatok láthatóan jól érzik magukat, lelegelnek minden útjukba kerülő földet, a gazdák pedig nem mernek hozzájuk nyúlni, mivel védett állatokról van szó.
Mostanra 50 egyedből áll az a szürkemarha gulya, amely másfél évvel ezelőtt kitört a karámjából és megkezdte vándorlását Zala-megye déli részén. A csordában eredetileg 30-40 példány volt, de az állatok annyira jól érzik magukat a környéken, hogy természetes ellenség hiányában szaporodni kezdtek - igaz, az orvvadászok időnként elejtenek közülük egyet-egyet.
© Zalai Hírlap |
A környékbeli őstermelőknek és mezőgazdasági vállalkozóknak óriási károkat okoznak a fel-alá vonuló marhák, ezért a megyei vezetőséghez fordultak segítségért –mindeddig hiába.
- Az ügyben eddig megtett intézkedések nem oldották meg a problémát - jelezte a Zalai Hírlap érdeklődésére az illetékes térségi jegyző. - Bírságokat szabtunk ki a tulajdonosra, ám az állatokat a papír nem érdekli, ettől még nem vonulnak be a karámba. A szürke marhák által a térségben okozott kár immár sok millió forintra becsülhető. A jókora állatok több mázsát nyomnak, s az eltelt hónapok során erősen elvadultak, tehát az elkergetésük immár nem egyszerű feladat.
Az ügyben a hatóságok megoldást egy helyi állattartótól remélnek, aki most felajánlotta, hogy megveszi az állatokat és karámba tereli őket.