Déli segítség, ha Észak-Korea leállítja nukleáris programját
Dél-Korea kész tetemes gazdasági segélyt nyújtani Észak-Koreának, ha Phenjan lemond atomfegyverkezéséről - mondta a dél-koreai országegyesítési miniszter pénteken Phenjanban Kim Dzsong Ilnek, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság első számú vezetőjének.
Kim szöuli kérésre fogadta az észak-koreai látogatáson tartózkodó Csung Dong Jong dél-koreai országegyesítési minisztert, aki Ro Mu Hjon államfő fenti szóbeli üzenetét kívánta átadni Kimnek. Három éve ez az első eset, hogy az északi sztálinista rendszer első embere dél-koreai államférfival tárgyal.
Az előző ilyen találkozó 2002 áprilisában jött létre, tehát még azelőtt, hogy kirobbant volna az észak-koreai atomfegyverkezéssel kapcsolatos nemzetközi válság.
A dél-koreai országegyesítési miniszter a 2000 júniusában létrejött észak-déli csúcstalálkozó ötödik évfordulójának közös megünneplésére érkezett kedden Phenjanba. Kimmel tartott találkozója korábban nem szerepelt a vizit programjában, de az észak-koreai vezető az utolsó pillanatban beleegyezett a déliek által javasolt találkozóba.
Kim Dzsong Il rendszerint visszahúzódik a nyilvánosságtól, s csak ritkán fogadja a Phenjanba érkező külföldi államférfiakat, politikusokat. A mostani találkozó létrejötte olyan reményeket kelthet szerte a világban, hogy előbbre lehet lépni az Észak-Korea
atomfegyverkezésével kapcsolatos nemzetközi válság rendezésében, Szöul talán rá tudja venni Phenjant, hogy térjen vissza az atomfegyverprogramjának beszüntetéséről tartott hatoldalú tárgyalásokhoz. Észak-Korea azzal az indoklással vonult ki a két
Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével tartott tárgyalásokról, hogy Washington ellenségesen viszonyul hozzá, és katonai inváziót tervez ellene.
Csung az előző este Kim Jong Nammal, Észak-Korea második számú vezetőjével tárgyalt, aki - Csung közlése szerint - azt mondta, hogy Phenjan kész lenne barátként, szövetségesként kezelni az Egyesült Államokat, ha Washington elismerné az észak-koreai rendszert.