2004. szeptember. 08. 10:20 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Irán

Irak: Rumsfeld szerint iráni pénzből támogatják a felkelőket

Iránból érkező pénz és emberek éltetik az iraki felkelést - jelentette ki egy szerdán közzétett interjúban Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter.

"Embereket vittek oda. Pénzt vittek oda" - mondta Rumsfeld a The Washington Timesban megjelent nyilatkozatában. A miniszter szándékosan nem tért ki arra, hogy a teheráni kormány mely "elemeire" gondol, vagy hogy a kormánynak egyáltalán van-e tudomása róla, de leszögezte: "A pénz Iránból jött. Az emberek Iránból jöttek."



Hasonló vádak már korábban is elhangzottak, de Irán minden alkalommal tagadta, hogy beavatkozna a szomszédos ország belügyeibe. Rumsfeld nagyon nehéznek nevezte az emberek és a pénz átáramlásának leállítását, mondván: Irán viselkedésével már megmutatta, hogy "nem része a civilizált világnak". Más országok viszont nem akarnak közreműködni abban a nyomásgyakorlásban, amellyel változtatásra lehetne kényszeríteni Teheránt, "ez a probléma" - tette hozzá nyilvánvaló utalással sok európai ország kevésbé hajthatatlan álláspontjára a teheráni kormány iránt.



A The Washington Times katonai forrásokból úgy értesült, hogy az Iráni Forradalmi Gárda segített a szükséges pénzeszközök előteremtésében Muktada asz-Szadr radikális síita iraki hitszónoknak, aki lázadások sorozatát irányította.



Az amerikai hírszerzés szerkezetének megreformálására vonatkozó kérdésre válaszolva Rumsfeld óva intett a túl gyors lépésektől. A megújítást az Egyesült Államokat 2001. szeptember 11-én ért terrortámadásokat vizsgáló bizottság ajánlotta. "Rengeteg kárt lehet okozni a reform nevében, ha valaki kapkodva fog hozzá, és nem gondolja át körültekintően" - mondta Rumsfeld az újságnak.



A miniszter szerint "hatalmas számban" hajtottak már végre változtatásokat, hogy megpróbálják felszámolni a hírszerzésben feltárt hiányosságokat. Figyelmeztetett arra, hogy a 14 hírszerző ügynökség összevonása egyetlen igazgató alá a már meglévőnél is több "csoportgondolkodáshoz" vezethet a titkosszolgálati elemzők között. (MTI)
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.