Elefántcsontpart: megállapodás az új kormányfő személyéről
Megállapodott egymással az elefántcsontparti kormány és a nyugat-afrikai ország északi részét ellenőrzés alatt tartó lázadók tárgyalóküldöttsége az új kormányfő személyéről.
Megállapodott egymással az elefántcsontparti kormány és a nyugat-afrikai ország északi részét ellenőrzés alatt tartó lázadók tárgyalóküldöttsége az új kormányfő személyéről.
Az elefántcsontparti válságot, a szudáni Dárfúrban összezsúfolódott menekültek helyzetét, valamint a Kongó és Ruanda közötti kapcsolatok problémakörét vitatják meg az Afrikai Unió (AU) tagállamainak államfői a gaboni Libreville-ben hétfőn kezdődött csúcsértekezletükön.
A valaha Afrika egyik mintaállamnak tartott nyugat-afrikai ország a 2000 októberében megtartott választások után zavargásokba, majd polgárháborúba süllyedt. Ez leginkább Franciaországnak jelent terhet, aki állampolgárai védelmének érdekében kénytelen volt katonákat küldeni a térségbe.
Több mint 800 külföldit, többségükben franciákat menekítettek ki szerda este Elefántcsontpartról a francia kormány által bérelt három repülőgépen - közölte Jacques Combarieu parancsnok, a nyugat-afrikai országban állomásozó francia egységek helyettes szóvivője.
Az elnök ellen a betiltás dacára demonstráló ellenzéki tüntetők közül 11-et lelőttek a biztonsági erők csütörtökön Abidjanban. Az ellenzéki forrásokra hivatkozó AFP hírügynökség legkevesebb 30 halottról beszél.
A francia hírügynökség helyszíni tudósítói szerint pénteken hajnalban jelentős biztonsági erőket vezényeltek a székházhoz; ezt követően a nyugalom helyreállt.
Sierra Leone-i és libériai szabadcsapatok megölték Nyugat-Elefántcsontpart egyik lázadó csoportjának vezérét, Félix Doh őrmestert. A nyugat-afrikai országban lázadók, kormánykatonák, valamint libériai zsoldosok és katonák harcolnak a hatalomért.
Elefántcsontpart nyugati részén ismét összetűztek egymással a kormány és a lázadó erők csapatai. A lázadók szerint a fegyverszünetet a kormányerők sértették meg, s ők csak védekeztek, a hadsereg szerint azonban a felkelők indítottak támadást. A hadsereg Mi-24-es helikoptereinek csapásai során állítólag három polgári lakos vesztette életét, 14 másik pedig megsebesült.
Összeomlani látszik a francia segédlettel életre hívott elefántcsontparti békemegállapodás, mivel az ország hadserege elutasítja annak főbb pontjait.