2003. június. 03. 15:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Csecsenföld

Csecsenföld: menesztette a kormányt az ideiglenes köztársasági elnök

A teljes csecsenföldi kormányt, valamint a területi vezetőket is menesztette kedden Ahmad Kadirov, a köztársaság Moszkva-barát közigazgatásának vezetője. Egyben felkérte Anatolij Popov miniszterelnököt, hogy tegyen javaslatot az új kabinet összetételére.

Grozniji közlések szerint a lépés a március 23-i népszavazással elfogadott új csecsenföldi alkotmánnyal függ össze, amelynek értelmében Kadirov immár nem csak adminisztrációs vezető, hanem a decemberi választásokig ő tölti be a köztársaság ideiglenes elnöki posztját is.
Kadirov menesztette a csecsenföldi főváros polgármesterét, Oleg Zsidkovot és helyére Hos-Ahmet Arszanovot nevezte ki, aki eddig az ifjúsági bizottságot vezette az adminisztrációban. Abdul-Hakim Szultigov, az orosz elnök csecsenföldi emberjogi képviselője úgy nyilatkozott kedden, hogy a decemberi választáson legalább 15 jelölt vesz részt, s megfigyelők szerint a legnagyobb esélyei Kadirovnak vannak.
Az elnökválasztáson nem indulhatnak a fegyveres szakadárok képviselői, így értelemszerűen Aszlan Maszhadov utolsó csecsen elnök sem. A lázadók vezetőjét kedden azzal vádolta meg az orosz hadsereg, hogy a második csecsen háború előtt azokat a forrásokat fordította orosz célpontok megtámadásának előkészítésére, amelyeket Moszkva az újjáépítésre és szociális célokra utalt át az első csecsen háborút lezáró haszavjürti békemegállapodás után.
Ilja Sabalkin ezredes, a csecsenföldi műveleteket koordináló stáb szóvivője ezt egy csecsen faluban, egy szakadár-szimpatizáns tanár házának alapozásában megtalált titkos archívumra alapozta. Közlése szerint a dokumentációból az is kiderül, hogy Maszhadov 700 ezer dollárt adott Sámil Bászájev hadúrnak 1999 júniusában, Dagesztán megtámadása előtt, ami az akkori elnök - általa cáfolt - érintettségét bizonyíthatja a második háborút kiváltó akcióban.
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 12. 19:30

„Itt az alkalmazottak mind gyerekek” – nincs olyan, hogy etikus családi influenszer

Shari 100 dollárt kapott a szüleitől, ha hajlandó volt lefilmezni egy különösen kínos pillanatát. Később kiderült, hogy hívő mormon édesanyja, a milliók által követett influenszer válogatott módszerekkel kínozta a lány kis testvéreit. Egyre több család enged bepillantást az életébe a YouTube-on, az Instagramon és a TikTokon, és még ha a nyilvánosságra vágyó szülők nem is bántalmazók, az anyagilag igen kecsegtető influenszerkedés aligha működhet úgy, hogy a gyerekek érdekei ne sérüljenek. Mit tegyen, aki etikusan szeretné megosztani családi örömeit?