Ezen a hétvégén tartják Gyulán a 8. Méz-és Mézeskalács Fesztivált. Péntek délutántól vasárnap estig kóstolások, vásár, előadások, szórakozás, versenyek, bemutatók, felvonulás, minden, ami mézes. S kicsik, nagyok meg is tanulhatják, hogyan készül az igazi gyulai mézeskalács.
A fesztiválon a Magyarországon hivatalosan bejegyzett 42-féle mézből 17-et lehet kóstolni, és szinte számlálhatatlan mézes készítményt, étel-és italkülönlegességet.
Ezúttal debütál a Gyulai Pálinka Manufaktúra mézlikőre. A készítői szerint, nem mindennapi feladat volt palackba varázsolni. Hiszen, ami nekünk áldás a mézben, a számos antibakteriális hatású anyag, az gyilok a cefre erjedésekor szorgoskodó baktériumoknak és élesztőgombáknak.
Itt adják át szombaton délután az Év Méze díjat is, amelyre 108 méhészet 265 terméke pályázott. S ekkor derül ki az is, hogy ki nyeri meg a házi mézes sütemények versenyét, no meg a mézes pálinkákét.
A hétvégi fesztiválon a szakmai előadásoktól a mézlovagrendek felvonulásán át a mézes szaunázásig, a legkülönfélébb programokat kínálják még, hiszen, ahogy az itteniek mondják: Gyulán mézédes az élet.
Részletek,bővebb információ:itt
S íme, az autentikus gyulai mézeskalács receptje:
Mézeskalács
Hozzávalók:
1 kg finomliszt, 30 dkg porcukor, 1 csípet só, 3 tojás, 30-40 dkg virágméz, 30 dkg porcukor, 3 evőkanál margarin, 1 teáskanál szódabikarbóna, 3 dkg fahéj, 1 dkg őrölt szegfűszeg, plusz egy 2 dekás csomag mézeskalács fűszerkeverék ( készen kapható).
Elkészítés:
A lisztet, a porcukrot, a fűszereket és a szódabikarbónát átszitáljuk, majd fakanállal összekeverjük. Beleütjük az egész tojásokat. (A tésztát lágyíthatjuk úgy, hogy csak egy egész tojást és 2-3 tojássárgáját ütünk bele, a tojásfehérjéket pedig üvegpohárban letakarva hűtőszekrénybe tesszük, jó lesz a cukormázhoz). Beledolgozzuk a szobahőmérsékletű margarint is a tésztába, végül a meglangyosított méz kerül bele. Alaposan összegyúrjuk. Ha a tálhoz ragadna a tészta, kevés liszt hozzáadásával addig gyúrjuk, amíg elválik az edény falától. Viszonylag lágy tésztát kell kapnunk. Margarin, esetleg kevés langyos víz hozzáadásával még puhíthatjuk..Az állási idő alatt úgyis megkeményedik. Takarjuk le konyharuhával, és legalább 3-5 órán keresztül - legjobb, ha egy egész éjszakán át - hagyjuk hűvös helyen állni, de akár a hütőszekrény legalsó polcára is betehetjük. Nem kell megijedni, ha pihenés után repedezett a tészta, átgyúrjuk még egyszer, hogy sima legyen.
A tésztát több részre osztjuk, és egyszerre mindig csak egy cipónyit nyújtunk ki belisztezett deszkán, munkalapon.A tésztát körülbelül 3-4 milliméter vastagra nyújtjuk, de nagyobb figurák sütésénél maradhat picivel vastagabb. Lisztbe mártott kiszúró-formákkal szaggatjuk ki a mézeskalácsfigurákat. Vékonyan kikent, belisztezett, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk, helyet hagyva a darabok között, hiszen megnőnek sütés közben. Előre felforrósított sütőbe tesszük, de közepes lángon sütjük. Hamar megsül, amikor már érezni a fűszerek illatát, akkor nézzük meg, hogy áll. Ha egyenletesen aranybarna, már vehetjük is ki a sütőből.
Pár percig hagyjuk hűlni a figurákat - forrón még nagyon puhák, könnyen deformálódnak - ,majd sütőlapáttal, egyesével tegyük tálcára.
A mézeskalácsok felületét tojásfehérjével kenjük át, hogy szép fényesek legyenek,illetvehogy a díszítésnek szánt magvak könnyen ráragadjanak ( mák, szezámmag, napraforgó mag, diódarabkák, szálas mandula). Színes cukorgyönggyel is diszíthetjük a figurákat.
Ha cukorírókát akarunk készíteni, akkor 1 tojásfehérjéhez keverjünk 3-4 dkg porcukrot, és pár csepp citromlevet. Amikor már lassan folyik le a keverék a fakanálról, akkor jól formázható a máz. Tölthetjük műanyag zacskóba, amit az egyik sarka felé igazítunk, és a betöltött massza fölött megcsavarunk, aztán teletöltött sarok végénél pedig kis nyílást vágunk, és kész is az "írókánk", kezdhetünk nyomogatni. Aki bátortalan, türelmetlen, de biztosra akar menni, annak érdemes egy műanyag nyomózsákot -formát beszereznie, (ilyenkor minden szupermarketben külön állványon találjuk). Ha kész a diszítés, hagyjuk megszáradni.
Figyelem: csak a teljesen kihűlt tésztát díszítsük!