Gasztro hvg.hu 2015. április. 10. 14:24

Ez frankó, új bormárka született!

Villányi Franc tényleg létezik. Nem a képzelet szülötte, és nem is csak álmodoznak róla a borászok, s persze a borkedvelők.

Pont került egy régóta várt engedélyezési procedúra végére: a Villányi borvidék eredetvédelmi rendszerében történt változtatásokat jóváhagyta és aláírta a napokban a mezőgazdasági miniszter. Mit jelent ez?

Mostantól a villányi prémium franc-ok palackjukon a Villányi Franc márkanévvel jelenhetnek meg. 

Villányi Borút Egyesület

A hazánkban elsőként életre hívott Villányi eredetvédelmi rendszer a franc kapcsán tavaly fontos újításon ment keresztül. A Villányi Borvidéki Tanács meghatározta a prémium és szuper prémium kategóriás cabernet franc minőségi feltételeit, és ezzel életre hívta az új borvidéki csúcsbor márkáját. 

A cabernet franc egy olyan világfajta, amely önálló borként ritkán jelenik meg. Nem úgy a Villányi borvidéken, ahol megtalálta természetes otthonát. A borvidék különleges termőhelyének, klímájának és kiváló borászainak köszönhetően a 100% cabernet franc-ból készült premium vagy super premium minősítést elért bor immáron Villányi Franc.

A szőlő ezen a borvidéken immár az ültetvények 14%-át teszi ki. A színtiszta mészkő talajnak és a sok napsütésnek köszönhetően a szőlő markáns és komplex, ugyanakkor lendületes és friss bort ad errefelé.

Hogy mit tud a Villányi Franc?  A fajtajelleg mellett teret enged a borász egyéniségének is. Az elegancia, az egyensúly jellemző rá, benne ott a finomhangolás művésze, a sokrétűség. Legalább egyéves fahordós érlelést kap, s a hosszú palackos érlelést is meghálálja.

 

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.