Gasztro K.G.-Gy.Zs. 2014. december. 04. 20:35

A száraztörvény, egy szabad ország és egy koktél

„Az a legköltségesebb ostobaság, ha szenvedélyesen hiszünk egy nyilvánvalóan hamis dologban”- jelentette ki H.L. Mencken író, amikor végre 1933. december 5-én az amerikai szenátus megsemmisítette a Volstead törvényt.

 

Hogy a törvényhozók mennyire hittek szenvedélyesen az e néven (Andrew Volstead volt a beterjesztő) jegyzett, ám mindenki által csak száraztörvénynek hívott, a szesztilalmat 1919. október 28-án bevezető drákói diktátumban, az  nem mérhető. Mint ahogy pontos adat arra sincs, mennyire volt költséges, ha másért nem, a szövetségi államok kasszájából hiányzó sok-sok milliárd dollárnyi adóbevétel miatt.

 Arról sem szól fáma, ismerte-e Franklin D.Roosevelt elnök Mencken másik elhíresült mondását, mi szerint:”A szesztilalom híve olyan ember, akivel nem kívánnál együtt inni, még akkor sem, ha inna”. Tény, hogy 81 éve, az egy esztendővel korábbi választási ígéretének megfelelően, Roosevelt az USA frissen megválasztott elnöke javaslatot tett a szesztilalmi törvény eltörlésére, vagyis teljes feloldására. A szenátus december 5-én megsemmisítette a törvényt, mely szerint a szabadság országában nem volt szabad semmiféle olyan italt gyártani, forgalmazni és természetesen fogyasztani, amelynek alkoholtartalma meghaladta a félszázalékot.

A  törvény ahelyett, hogy szilárdabb erkölcsöket és egészségesebb életet hozott volna, épp ellentétes hatást váltott ki. Miközben a szeszfogyasztás alig csökkent, virágzott a szeszcsempészet és az illegális szeszfőzés, a megyékben, a városok utcáin bandaháborúk dúltak.

A száraztörvény idején csak Chicagóban 4500 rendőr és finánc neve szerepelt a szeszcsempészek fizetési listáján. S míg a szesztilalom előtt New Yorkban mintegy 15 000 italmérő hely működött, a törvény hatálybalépése után hamarosan 32 000 helyen mérték – igaz illegálisan – az alkoholt.

Amerika pedig elszántan vedelte a tiltott italt, legfőképpen a whiskey-t. Sok amerikai család ekkor alapozta meg gazdagságát, úgy mint a törvény illegális haszonélvezői, de a többség "megitta a levét". Mindaddig az USA a kis helyi szesz- és sörfőzdék országa volt. Ezek között a kis üzemek között vitt véghez beláthatatlan pusztítást a törvény, hiszen legtöbbjüknek nem maradt más választása, mint bezárni. 

Örömünnep 81 évvel ezelőtt
serteperte

   

  Végül a jogalkotók is belátták a törvény értelmetlenségét, betarthatatlanságát, s először a sör főzését és forgalmazását, illetve a 3,2 százalék alkoholtartalmú italokét engedélyezték 1933. április 7-től. Természetesen az újjáéledő (legális) sörfőzés nem volt képes kielégíteni az óriási keresletet. Úgy hogy azonmód el is indultak Hollandiából az első sörszállítmányok a tengerentúlra, még a száraztörvény decemberi, teljes körű eltörlése előtt. Állítólag az első Heineken rakományt egyenesen a Fehér Házba vitték az elnöknek…

Chase, az első szabad részeg
serteperte

 

Az igazi ünneplés azonban december 5-én következett, amikortól ismét szabadon lehetett szeszt fogyasztani. Egy bizonyos Herbert Chase, még aznap bevonult a történelemkönyvekbe: ő volt az első rendőri intézkedés alá vont „szabadon” részeg a szesztilalmat feloldó törvény életbelépése után. A rendőrök az utcán szedték össze, de másnap, miután kialudta magát a fogdában,  el is engedték.

Ha az évfordulóra bárki stílusosan koccintana, akkor: whisky, bocsánat, whiskey. Tudunk is adni egy jó kis koktélreceptet (egyébként épp a szesztilalom idején alapozódott meg Amerikában a koktélkultúra), méghozzá elsőkézből. A közelmúltban Budapesten járt a Brown-Forman amerikai whiskey nagykövete. Thomas Vernon, aki mixereknek tartott bemutatót, és ellátogatott a Sofitelben megrendezett Whisky Show-ra is,hogy a szélesebb közönséget is beavassa az olyan népszerű amerikai párlatok  világába mint a Jack Daniel’s vagy a Woodford Reserve Bourbon.

Thomas Vernon, a whiskey nagykövet
redlemon

Thomas Vernon koktélja    

 Hozzávalók:

             4 csepp Angostura Bitters
•             1 bárkanál cukorszirup
•             1 narancsgerezd
 •             2 oz Jack Single Barrellel whiskey /kb. 6 cent/
.              Felöntés vízzel
 
Old Fashined whiskys koktélpohárban, friss naranccsal kínáljuk. 

 

 

  

 .

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.