Éppen csak letudtuk a húsvétot, és mindjárt a nyakunkon egy újabb négynapos mega hétvége. Virítani kellene bevásárlólistát, menütervezést, a hűtőben viszont dermedezik némi ünnepi maradék. Járjunk a végére, mielőtt ismét teletömjük a frigót.
Klasszikus alapok: sonkavég, torma, tojás, mint feleslegessé vált nyuszis kellékek. Ez idő tájt évről évre átérezzük, hogy a lét tényleg a küzdés maga, mert mi a fenét lehet még újítani e témában?
Hányszor írjuk, mondjuk, nyelessük le még, az egy "újszülőttnek minden vicc új" jegyében s reményében,hogy nincs jobb a maradék sonkából készülő sonkás tésztánál, a főtt tojások tojáskrémmé , retro kaszinótojássá változásánál, a torma mártásba keverésénél? Ráadásul a tojást már fel is említettük a héten egészségtudatos-szózattal tálalva, a tormára meg alig tudunk ránézni a húsvét előtti tormateszt okán.
Hoppá, viszont nem szóltunk a füstölt léről, amit mindenki sajnál kiönteni, amig meg nem pimposódik a hütőszekrényben. Bár állitólag egyes rendesek nem befőttes üvegben, kis fazékban parkoltatják, hanem műanyag dobozkákban, pláne jégkockatartóban a fagyasztóban, és akkor kitart még karácsonyig is, lehet benne káposztát főzni.
Szóval, tényleg ezzel a sonkafőzésből maradt lével vajákolhatunk a krumplilevestől a bármiig, ami elvisel egy kis füstös stichet, netán még hálás is lesz érte. Mi most összekavartuk a világ legegyszerűbb levesét, közben rájöttünk, hogy mindjárt két legyet, bocs, némi maradék tormát is kiütöttünk egy csapásra. Ez pedig a füstös-savanykás zöldleves, aminek nevet nem adtunk - lehet pályázni - , viszont becsületesen bevalljuk, hogy a csángók Szent György levese ihlette. Említett levest ők az áprilisi névünnep tájékán az erdei gólyahír leveleiből, füstölt szalonnával, ciberével savanyítva csinálják. Mi viszont újragondoltuk.
Hozzávalók:
1/2 liter sonkalé
10 dkg füstölt sonka
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 fejes saláta / mángold, spenót, sóskalevél is jöhet hozzá /
pici só, őrölt bors
2 teáskanál ecetes torma
1 tojás sárgája
1,5 dl tejföl
kevés olaj / vaj
Elkészítés:
Az olajon megpároljuk a felaprított hagymát, fokhagymát és rádobjuk a leöblített, csíkokra vágott zöld leveleket, átforgatjuk, őrölt borssal meghintjük. Felöntjük a sonkalével, amihez még vízet adunk, hogy kb. 1,5 liter legyen a levesünk / ez bőven elég négy főnek /. Felforraljuk, majd egy bő merőkanálnyi levest turmixba teszünk,és összeturmixoljuk a tojás sárgájával, tejföllel, ecetes tormával. Ezzel sűrítjük be a levest, lassan belecsorgatva, kis lángon elkavarva, pici sóval. A végén még beleadjuk a kockákra vágott sonkát, amit ha nem vagyunk lusták, enyhén át is piríthatunk.
Tipp: Tejföl helyett görög joghurtot, esetleg mascarponéval kikevert tejszínt is használhatunk /ilyenkor mehet hozzá több torma /, tálaláskor még meg is pöttyözhetjük vele a levest.
Extra tipp: Enyhe csípősséget is elbír, ha szeretjük, a főzés végén csipetnyi chilipehellyel, vagy durvára tört szecsuáni borssal turbózhatjuk a levest. Tálaláskor aszalt paradicsom szeletekkel, retek zöldjével koronázhatjuk.
Na, ezzel megvolnánk, de fogadjunk, hogy még mindig maradt sonkák. Csináljunk belőle fasírtot, még hozzá zöldségest.
Sonkás karalábéfasírt
Hozzávalók:
4 közepes fej karalábé
8 dkg főtt, füstölt sonka
2 dkg füstölt szalonna / ha elég kövér a sonkánk, vágjuk le és kockázzuk fel a zsíros részt a szalonna helyett /
1 tojás
só, maréknyi petrezselyem, zsemlemorzsa
olaj a sütéshez
Elkészítés:
A meghámozott karalábét lereszeljük, és összekeverjük a nagyon apróra vágott sonkával és az elkapart vagy ledarált szalonnával. Beleütjük a tojást, és a felmetélt petrezselymet, elkeverjük, óvatosan sózzuk, és annyi zsemlemorzsát dolgozunk bele, hogy formálható masszát kapjunk. Kis pogácsákat gyurkászunk, forró olajban mindkét oldalukat szép pirosra sütjük.
Tipp: Petrezselymes újkrumplival körítve, reszelt sajttal meghintve, vag fokhagymás tejföllel kínálva komplett tavaszi ebéd vagy vacsora.
Extra tipp: Kiegészíthetjük a fasírt alapanyagot egy evőkanál, átpasszírozott tehéntúróval, de dúsíthatjuk zabpehellyel, búzacsírával is. Ha ropogós kérget szeretnénk adni neki, sütés előtt forgassuk meg összetört kukoricapehely és zsemlemorzsa keverékében.
Ha netalán ránk szikkadt-száradt a húsvéti kalács, akkor a leves, főétel után még "süteményt" is gyárthatunk. A felkockázott kalácsot nyakon önthetjük felforralt, vajas, vanilíáscukros tejjel, jó szottyosan, majd magába szívja sütéskor. Szórunk közé mazsolát, hozzá keverünk még evőkanálnyi porcukrot, egy - két simára dolgozott tojás sárgáját, s óvatosan beleforgatjuk a habbá vert fehérjéket. Kivajazott, morzsával meghintett tepsibe öntjük, 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, arany barnára sütjük.
Tipp: Tálaláskor csoki/nyuszi/ reszelékkel megszórjuk, friss eperrel kínáljuk.
Extra tipp: Vanilíaöntettel is meglephetjük.