Még pár nap, és potyogni kezdenek a szilvák a Szarvas környéki kertek fáiról, hogy lekvárfőző üstbe, fazékba, pálinkásüvegbe masírozzanak. Szeptember közepén pedig egy teljes hétvége csak a szilváról szól majd Szarvason.
A XVI. Szarvasi Szilvanapokra szeptember 13 - 15. között kerül sor. Ilyenkor a várost beteríti a hagyományos rézüstökben pöfögő, vitorlafával kavart szilvalekvár és a sűrű szilvacibere illata.
A vendéglátóhelyeken vörösboros szilvaleves, aszalt szilvával töltött pulykamell, szilvás csirke, szilvásgombóc, szilvalekváros derelye készül. Mi sem természetesebb, hogy fesztiválozik a jóféle Békési, Zsindelyes, Rézangyal szilvapálinka is. Szuvenír a kézművesek, népmüvészek kirakodóvásáráról; kultúrprogram zenével, tánccal az Erzsébet-ligeti viziszinpadnál, termésáldás vasárnap délelőtt az evangélikus ótemplomban.
Ha valaki nem csak csinos cserépibrikben, kékfestős főkőtős lekvárosüvegben vinne haza vásárfiát, de aszalt vagy friss szilvát is venne, talál majd az árusoknál. Receptek és "szilvaokosító", valamint részletes program a http://szilvanap.hu/ honlapon.
Innen kölcsönöztük mi is kedvcsinálónak a szarvasi vörösboros szilvaleves receptjét.
Hozzávalók 4 főre:
60 dkg szilva, 7 dl tejföl, 1 dl vörösbor, 6 dkg cukor, 1 kiskanál őrölt fahéj, 1 csapott evőkanál liszt, 11 dl víz, csipet só.
Elkészités:
A szilvát megmossuk, kimagozzuk, negyedeljük. A vizet a csipet sóval, a fahéjjal és a cukorral felforraljuk. Beleadjuk a gyümölcsöt, puhára főzzük. A főzés befejezéseként behabarjuk a levest a lisztben simára kevert tejföllel, hozzálöttyintjük a vörösbort, szükség esetén pótoljuk a vízet, és készre forraljuk. Melegen, langyosan, hidegen egyaránt nagyszerű kanalazni való.