Szerdán este nem sokkal fél hét után fejeződött be a Bocuse d'Or szakácsverseny eredményhirdetése Lyonban. A magyar csapatot Széll Tamás, a Michelin-csillagos Onyx étterem séfje vezette, ő a legjobb plakát közönségdíjával dicsekedhet, menüsorával a pontversenyben tizedik lett. A francia csapat nyert, dobogós helyen zárt Dánia és Japán.
A Széll Tamás séf által vezetett magyar csapat tizedik helyezett lett a franciaországi Bocuse d'Or szakácsversenyen, amelyen 639 pontra értékelt halmenüvel és 716 pontos húsmenüvel 1355 pontot szereztek.
A magyarok hozták el emellett a legjobb plakát különdíját, amelyre a közönség szavazhatott (az összes plakátot itt nézhetik meg). A magyar plakátot a Gálos Viktor's Photostudio készítette. Guatemala nyerte a legjobb promóciót.
Az Index úgy tudja, a magyar csapat az étel melegen tartásához használatos 90 fok helyett 150 fokon felejtette a sütőt, emiatt pedig a köret túlmelegedett. Széll Tamás a lapnak elmondta, amikor meglátta a köretet, "leizzadt a lába szára", ettől függetlenül "jó helyezésnek" tartja a megszerzett tizediket.S ezzel valamennyien csak egyetérthetünk,és büszkék lehetünk rá. Bíró Lajos, a magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke azt mondta, ha Széll kipiheni magát, szívesen belevágna egy következő versenybe.
Az első helyezett Franciaország séfje, Thibaut Ruggeri lett. (Ő a párizsi Lenôtre étterem séfje.)
Az ezüstérmet a dán csapat, Jeppe Foldager (Søllerød Kro étterem) és Christoffer Brink (Geranium étterem) menüsora kapta.
A bronzérmet a japán csapat séfje, Norijuki Hamada (Bleston Court Yukawatan étterem) kapta.
A legjobb haltál díját a norvég csapat hozhatta el. A legjobb marhahúsért és a legjobb segítőért járó különdíjat a brit csapat kapta a zsűritől.
Először szerepelt magyar versenyző a rangos lyoni Bocuse d'Or szakácsversenyen, Széll Tamás, az Onyx étterem séfje azzal szerzett jogot a lyoni döntőben való részvételre, hogy tavaly márciusban az európai fináléban Brüsszelben kilencedik helyezést ért el.
A kétnapos versenyen négy kontinens huszonnégy országának versenyzői indultak.Széll Tamás a szerdai körben versenyzett, ekkor mutatta be a Rubik-kocka által ihlette versenyfogásait (az előzményekről írt cikkünket itt olvashatja). A 27 tagú nemzetközi zsűri először a magyar séf rombuszhalból és homárból készült halfogását kóstolhatta meg, amelyhez a nemzeti sajátosság hangsúlyozására köretként mini lángost is felszolgáltak. A húsos fogás ír marhából készült mangalicaszalonnával, kakukkfűvel és petrezselyem jus-vel, ehhez húsos raviolival készült gulyás, gombával töltött répa, konfitált sütőtökkel és marinált céklával, valamint marhapofa és ökörfarok rillette karórépapürével és céklával, és végül hagymakompót hagymalekvárral és szarvasgombával társult.
A francia műsorközlő azt mondta: reméli, hogy a magyar fogások is olyan különlegesek és eredeti ízűek lettek, mint amilyen egyedi és összehasonlíthatatlanul különleges a magyar nyelv.
A lyoni világdöntőn az amerikai, az európai, valamint az ázsiai kontinentális döntők legjobbjai vehetnek részt. A gasztronómia olimpiájának számító megmérettetés igazi sportversenyekhez méltó, felvillanyozott hangulatban zajlott. A küzdőtéren nyitott konyhákban elkészült látványos menüket zenei kíséret mellett szolgálták fel a zsűritagoknak, miközben a lelátókon mintegy 1500 néző nemzeti zászlókat lengetve szurkolt hazája séfjének. A magyarok a lelátó jobb felső soraiból bíztatták és ünnepelték lelkesen Széll Tamást.
A versenyt a helyszínen kísérte figyelemmel Jókuti András, a Világevő bloggere ( a hvg.hu helyszini fotókat és rövid információkat a Lyonban élő Varga Csabától is kapott, aki a tavalyi,egri A la Carte gasztronómia a képzőmüvészetben c. kiállitás egyik kurátora volt). A 2011-es Goldenblog díjas gasztronómiai szakértő,Jókuti az MTI-nek telefonon elmondta: annak ellenére, hogy a séfek hónapok óta készültek, a verseny spontaneitásának érdekében a csapatoknak az alapanyagok egy részét a helyszínen, egy mesterséges kialakított piactéren kellett összeválogatniuk, mintha a séf a reggel bevásárolt hozzávalókból rögtönözné a köreteket.
A magyar csapatot az a meglepetés érte, hogy nem találtak szarvasgombát a szervezők kínálatában. Egy 2 Michelin-csillagos lyoni séf azonban az utolsó pillanatban kisegítette Széll Tamást 15 dekagramm szarvasgombával. A magyar séf és segítője, Garai Ádám végig az előzetes menetrendnek megfelelően, higgadtan, koncentráltan, és láthatóan nagy élvezettel készítette el a rendelkezésre álló 5,5 órában a versenyfogásokat.
A nemzetközi zsűriben Paul Bocuse alapítón, valamint a legutóbbi versenyen győztes Rasmus Kofoed dán séfen, a zsűri elnökén és a 3 Michelin-csillagos Enrico Crippa tiszteletbeli olasz zsűrielnökön kívül mind a 24 nemzet képviselője helyet kapott. Magyarországot Bíró Lajos, a Bock Bisztró séfje, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke képviselte.