Ha úgy döntenénk, hogy nem sárgarépalevet kortyolunk és nem csak főtt brokkolit csípegetünk az ünnepekkor, akkor könnyen lehet, hogy émelygő gyomorral, némi felesleges gyomorsavval ébredünk. Mit tegyünk ilyenkor? Megmondjuk.
Nem kell ahhoz orvosdoktornak lenni, hogy tudjuk, a fűszeres ételek és az alkoholos italok fogyasztása gyomorsav-túltengéshez vezethez: minden bizonnyal a karácsony és az újév jelenti a legnagyobb próbatételt nemes szervezetünknek. Márpedig nem áll minden magyar ember mellett egy nemzeti dietetikus, hogy kiüsse a kezéből a csülköt és a borospoharat. Így próbálkozzunk magunk a kármentéssel. Íme, néhány tipp.
Étkezési kockázatelemzés
Az ünnepi gyomorbajosnak nem árt felmérnie, hányféle módon óhajtja az ünnepek idején károsítani a belső berendezéseit. A savas kockázatokat máris a felére csökkenthetjük, ha kicsit hagyjuk hűlni az ételt: a forró ételek és italok ugyanis erősítik a savképződést. Az is csökkenti a nem kívánt mellékhatásokat, ha nem a teljes tubus Erős Pistát nyomjuk a levesünkbe: a mértékletes fűszerezés ugyanis szintén a megelőzés fontos része.
Ahogyan az is, ha kerüljük a tej nélküli kávé fogyasztását. Bármennyire erős is koffeinfüggőségünk, az ünnepek idején senki nem szól ránk, ha nem reggel hatkor pattanunk ki az ágyból, így nem szükséges mesterségesen felvinni a vérnyomásunkat. Talán azt is kibírjuk, ha egy-két csésze feketével kevesebbet iszunk. Az is segít, ha nagy zabálások idején tartózkodunk bizonyos gyógyszerektől, például az aszpirintól vagy a paracetamol termékektől.
Ünnepi stresszfokozók
Kevesen gondolnak arra, hogy a karácsony a szélesebb rokonságot is összehozza, márpedig ilyenkor - a kötelező bejgli mellett - rég elfeledett sérelmek is az asztalra kerülhetnek. A stressz pedig szintén "savasít". Erről igazán azok a háziasszonyok tudnának mesélni, akik az ünnepek előtt azon aggódnak, sikerül-e összerántani a lakást, és időben elkészíteni a később percek alatt elpusztított rettenetes ételmennyiséget.
A megelőzésnél nem árt tudni, hogy a dohányzás, a sok savanyú étel, de még a csokoládé is fokozza a kockázatokat. Minden földi jóról azonban mégsem lehet karácsonykor lemondani, ezért lássuk, mit tehetünk az étkek frontján elszenvedett sebesülések ápolásáért.
Zsírva vigad a magyar?
A tej és egyéb savlekötő folyadékok (például a nyers krumplilé - már akinek van gusztusa hozzá!) hasznosak, ám mivel legfeljebb fél óráig tartózkodnak a gyomorban, így enyhítő hatásuk csak rövid ideig jelentkezik. Igaz ugyan, hogy a zsiradékok prímán kötik a savat, csökkentik is a gyomorsav-termelést, ám több olyan enzim termelését is fokozzák, amelyek a nyelőcső alsó záróizmát ellazítják. Ez pedig nem túl hasznos a refluxra hajlamos emberek esetében, merthogy a nem teljesen lekötött savak visszajuthatnak a nyelőcsőbe, ezzel komoly fájdalmakat és károkat okozva. A kiadós étkezések után igencsak javallt, hogy a nagyevő ne essen rögtön ágyba, hanem előtte sétáljon, mozogjon egy keveset, mivel függőleges helyzetben nehezebb a savnak a gyomorból a nyelőcsőbe kerülnie.
Lúgosító Bélák
Kifejezetten gyógyító hatású a savbántalmakra a keményítő, ezért krumplit, tésztát, rizst és kenyeret bátran lehet fogyasztani. A rostos ételek szintén megkötik a felesleges savat, ezért - bár nevessenek ki érte az ünnep utáni sokadik napon is vígan töltöttkáposztázó rokonok - érdemes főzeléket és rostos zöldségeket, gyümölcsöket is majszolgatni, banánt például különösen ajánlott fogyasztani. Extrém esetben bekaphatunk egy-két rosttablettát vagy sok növényi rostot tartalmaztó étrend-kiegészítőt, például útifű maghéjt.
Sokaknak jelent enyhülést a rendszeres aloe verás ital, vagy a szimpla, enyhén lúgos kémhatású gyógyvíz kortyolgatása. Ilyenkor ajánlott a fokozott magnézium- és kalciumbevitel, a savas szervezet ugyanis kalciummal igyekszik önmagát lúgosítani. Ha ezt nem tudja felvenni elégséges mennyiségben a vérből, akkor a csontokból fogja kivonni. Ezt pedig - akár pezsgőtablettával is - érdemes megelőzni.
Speciális izommunkák
Az irritált gyomorfal hálás lesz, ha nyálkahártya-regeneráló gyógyteákat iszunk, ilyenek például a fehérmályvából, a kamillából, az orbáncfűből, a katángból, a cickafarkból és a körömvirágból készült főzetek. Az európai és az ázsiai népi gyógyászat úgy tartja, hasznos lehet gyömbért, papayát, ananászt, fahéjt, kölest, bazsalikomot rágcsálni. Ezek mellett sokan esküsznek a speciális izommunkára is: nem kevesen arról számoltak be, hogy a hasizomgyakorlatok vagy a gyomorpanaszokra kifejlesztett Mayr-féle hasmasszázs mind segíti a nagy evészetek utáni helyreállást. Ha már mindenképpen gyógyszerhez akarunk nyúlni, akkor ott van először is a jól bevált szódabikarbóna.
Ennek lúgos kémhatású oldata szinte azonnali enyhülést ad, a vény nélkül kapható Optacid pedig azért hasznos, mert a speciális sókeverék az ideális 2,7-es pH-ra állítja be a gyomornedv kémhatását, akár sok, akár kevés az ember sava. Egyelőre nem ismert a szer semmilyen mellékhatása, igaz, orvosok nem javallják, hogy hosszú távon használják ezt a gyomrukra érzékenyek. Sokat dobhat állapotunkon, ha egészséges stresszkezelő szokásokat veszünk fel. A sok evés és az alkoholfogyasztás ugyanis csak rövid távon kezeli a feszültséget, ráadásul az alvás előtt fogyasztott édesség tovább serkenti a gyomorsav-képződést...