Az apró fürtökben pompázó ribizli rubin piros gömböcskéi akár egy ékszerészt is megihlethetnek. Üde, savanykás termésének kellemes pikáns íze van, és nem mellékesen ahány szem, annyi pici vitaminbomba.
Ribizli, ribiszke, vadegres – ezek az elnevezések mind az apró bogyójú, köszmétefélék családjába tartozó, július-augusztusban termő bogyós gyümölcsöt jelentik. Már a XVI. században is termesztették, de többféle vad változata is fellelhető. Hazánkba minden bizonnyal a Földközi-tenger vidékéről került, és mostanra Magyarország a világ egyik legjelentősebb fekete ribizli termesztő „nagyhatalma” lett. A piacokon a piros- és fekete ribizli mellett találkozhatunk a fehér- vagy arany ribizlivel is, amelynek a húsa sárgásfehér és kevésbé savanykás, mint a piros fajta.
A ribizli rendkívül gazdag ásványi anyagokban, kiemelkedően magas a foszfor, kálium, nátrium, magnézium, mangán és vastartalma. Régebben a skorbut egyik hatásos ellenszere is volt – nemhiába, hiszen 100 g ribizli 30-40 mg C-vitamint tartalmaz a B1-, B2-, B6- és E-vitamin mellett. Rákmegelőző hatása is ismertes magas béta-karotin és flavonoid tartalma miatt, így felgyorsítja a sejtanyagcserét. Erősíti az immunrendszert, gyomorbántalmakra is kiváló, valamint nemcsak alacsony kalóriatartalma miatt érdemes beépíteni fogyókúrás étrendbe, hanem zsírégető hatása miatt is. Vérszegénység esetén határozottan javasolt a fogyasztása. A ribizli leveléből készült tea pedig a népi gyógyászat több száz éve ismert itala, amit magas vérnyomásra, vesebajra, méregtelenítésre ma is kúraszerűen alkalmaznak.
Külön említést igényel a fekete ribizli, mivel a pirosnál magasabb a vitamin - és ásványi anyag tartalma, így élettani hatását nézve ez a legértékesebb. A csipkebogyó után ez a fajta ribizli tartalmazza a legtöbb C-vitamint.
De nézzük csak amellett, hogy legjobb nyersen fogyasztani, mi minden készülhet a ribizliből a konyhában. Fanyar, pikáns íze miatt nagyszerű mártást, édes-savanyú köretet készíthetünk belőle húsok mellé. A ribizliből készült zselé sütemények és torták nemcsak igazán ízes, de mutatós kiegészítője is lehet. Érdemes a salátákat is izgalmasabbá tenni pár szem ribizlivel. Leggyakrabban mégis szörp, lekvár és dzsem formájában élvezhetjük az ízét egész éven át.
Tippek, trükkök, fortélyok
Ha magunk szüretelhetjük a ribizlit,akkor egész fürtökben szedjük le a bokorról, így tovább friss marad. A ribizli elég gyorsan veszít frissességéből, de fürtökben hagyva hűtőben 2-3 napig tárolható. Apró piros termését egy villa segítségével könnyen, gyorsan lehúzhatjuk a szárról,nem kell külön szemezgetni. A magokat könnyedén eltávolíthatjuk, ha a gyümölcsöt összetörjük és átpasszírozzuk egy szitán. A piros- és fekete ribizlinek erős színező hatása is van. Így természetes színezéke lehet süteményeknek, túrókrémeknek, tejszínes haboknak, koktéloknak – de arra ügyeljünk, hogy a ribizli levet csak legvégül és kis adagokban keverjük ezekhez, mivel savtartalma összeránthatja, csomóssá teheti az állagukat.
Receptek
Ribizliszörp főzés nélkül 1. /hagyományosan/
2 kg ribizli
1 kávéskanál szalicil
1,2 dl víz
2 kávéskanál borkősav
Annyi kiló cukor, amennyi a végén a szűrt ribizli lé lesz
A ribizlit mossuk meg, és egy villa segítségével húzzuk le a szemeket a szárról. Rászórjuk a borkősavat és a szalicilt, és villával alaposan összetörjük. Egy nagyobb, vagy két kisebb géz-vagy tüllkendőbe rakjuk., ezekből batyut formálunk, és egy fakanálra akasztva, lábas fölé téve 2 – 3 napig hagyjuk kicsöpögni. Ha lecsöpögött, akkor lemérjük, hány liter levet kaptunk, és annyi kiló cukrot adunk hozzá. 2-3 napig hagyjuk állni, hogy a cukor felolvadjon. Minden nap 2-3-szor megkeverjük. Kitisztított üvegekbe teaszűrőn átöntjük és légmentesen lezárjuk. Évekig eláll, igazi ribizli íze és illata marad.
Ribizliszörp főzés nélkül 2. /reform változat/
A ribizlit paradicsompasszírozón átnyomjuk vagy botmixerrel pürésítjük, majd leszűrjük (nem kell sűrű szövésű szűrő,nem baj ha kicsit rostos marad). Annyi gyümölcsöt kell vennünk,hogy legalább 1 liter ribizli lét nyerjünk ki belőle,kevesebbel nem érdemes babrálni. Ha fekete ribizliből készül a szörp,akkor ¾ liter felforralt majd lehűtött vizet adunk hozzá / a piros ribizli levét már nem kell hígítani/,majd belekeverünk 35-40 dkg nád-vagy nyírfacukrot. Egy napra hűvös helyre félretesszük, időnként megkeverjük. Ezután már tölthetjük üvegekbe. Hűtőben is sokáig eláll,de ha télre is szeretnénk tartalékolni, akkor kétrétegű celofánnal gumizzuk le a palackok száját, s a celofánlapok közé tegyünk kevés tartósítószert (szalicil,nátriumbenzoát). Vagy kenjük be a lapokat tiszta pálinkával,csöpögtessük le, s úgy rögzítsük az üveg szájára.
Ribizlis túrótorta kókusszal
A tésztához:
30 dkg finomliszt
13 dkg vaj
6dkg cukor
1 tojássárgája
A töltelékhez:
50 dkg tehéntúró
35 dkg gurulós ribizli
1,5 dl tejszín
13 dkg vaj
13 dkg cukor
2 evőkanál vaníliaesszencia
2 egész tojás, és a tésztához felhasznált tojás maradék fehérjéje
10 dkg kókuszreszelék
1 citrom reszelt héja
1 csomag vaníliás pudingpor
A tészta hozzávalóit alaposan összekeverjük, és amíg készül a töltelék, hűtőbe tesszük. A töltelék összes hozzávalóját – a ribizlin kívül – egy tálba teszem, és elektromos mixerrel simára keverem. Egy tortaformát sütőpapírral kibélelünk, és belenyomkodjuk a tésztát úgy, hogy pereme, oldala legyen. a tésztára egyenletesen rászórjuk a ribizlit, majd erre öntjük a túrós tölteléket. Előmelegített 180 fokos sütőben legalább 1 órát sütjük. Kivesszük, és a formában hagyjuk kihűlni, csak utána szeleteljük.