Hogyan spórol a királyi család?
Az Egyesült Királyságban június 10-én ünnepelték Fülöp, edinburghi herceg 88. születésnapját. Ez alkalomból II. Erzsébet igazi meglepetést tartogatott férjének: a palota konyhakertjében legelsőnek beérett gyümölcsöt, a Cambridge Favourite névre keresztelt, saját termesztésű, válogatott epret adták fel az ünnepi asztalra.
A Buckingham palota konyhakertjéből a királyi asztalra került az első saját termés. Az esemény a külföldi gasztronómiai híradások élére került a hét végén.
A brit királyi palota parkjának egyik szegletében tavasszal kerítettek el egy 4x10 méteres területet, ahol ettől az évtől az organikus kertészetnek hódolva különféle zöldség és gyümölcs féléket termesztenek. Claire Midgley főkertész-helyettes szerint a királynőt már régóta foglalkoztatta a saját, vegyszermentes veteményeskert telepítésének gondolata. Közismert, hogy fia, a trónörökös Károly herceg az ökomozgalom egyik lelkes szószólója, s walesi birtokának jelentős részén bio- és a hagyományos szigetországbeli gazdálkodás folyik. Természetesen ez is befolyásolta a királynő döntését, de véglegesen akkor szánta rá magát, amikor az új amerikai elnök rezidenciáján, a Fehér Ház parkjában látványosan felavatták a konyhakertet.
II. Erzsébet és húga. Nem kellett mélyre ásni |
A Buckingham palota konyhakertjének kialakításakor nem kellett történelmi példát felmutatni, elég volt „visszaásni” a királynő gyerekkorába. Az uralkodói archívumból előkerült egy, a róla és már elhunyt húgáról, Margit hercegnőről készült fotó. A II. világháború idején készült felvétel a 14 éves Erzsébetet vállra vetett ásóval, míg testvérét talicskát tolva ábrázolja. Ez az „Áss a Győzelemért!” korszak volt, amikor a királyi konyhakert példájával alattvalók tömegeit lehetett rávenni az önellátó házi kert művelésére.
Nagy-Britanniában most nem adtak ki hasonló jelszót, de a válság idején talán jól jöhet, ha a britek is a királyi ház nyomdokain haladnak. A Buckhingam palota kertészei elsősorban a hagyományos zöldségfajták ökotechnológiára épülő termesztésével foglalkoznak. Mindenféle folyékony kémiai hatóanyagot kizárnak a termesztésből, a növények tápanyag utánpótlásához pedig tengeri algát használnak. A konyhakertben szárba szökő bab, a friss saláta, különböző paradicsomfajták, cékla, zöldségfélék, bogyós gyümölcsök, stb., mind-mind a királyi asztalra kerülnek, a legszűkebb családi igényeket kielégítve.