2006. július. 02. 09:48 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 02. 10:48 Foci-Eb

Micsoda nap!

A franciák búcsúztatták a címvédőt, az eddig közepes teljesítményt nyújtó gallok ragyogtak a brazilok ellen; a másik párviadalon holtfáradt angol sztárjátékosok nem voltak képesek 11-ről betalálni a kapuba. Fordulatokat hozó nap; az eddigi csúcspont a VB-drámában!

Henry gólöröme
A gallok meglepetést okoztak
© AP
Ki hitte volna az eddig szürkén játszó egykori EB-és VB-győztes gallokról? Mégis, Franciaország a labdarúgó-világbajnokság legnagyobb meglepetését okozta szombaton este Frankfurtban a címvédő Brazília kiverésével. Az 1998-ban világbajnokságot nyert francia együttesre épülő válogatott, az "öregek csapata" Thierry Henry góljával és Zidane eddigi legjobb teljesítményével 1-0-ra nyert a végső győzelemre is abszolút esélyesnek tartott dél-amerikaiak ellen. Nincs más, csak európai csapat a négy között!
 
A franciák szenvedtek a csoportmérkőzéseken, első jobb teljesítményüket a spanyolok elleni nyolcaddöntős mérkőzésen nyújtották. A brazilok minden csoporttalálkozójukat megnyerték, nem voltak ugyan meggyőzőek, ám a legtöbben azt gondolták, hogy begyújtják majd a motort, amikor kell.
 
A francia válogatott, a brazilok "mumusa" szombaton este Frankfurtban keresztülhúzta ezt a számítást, egyenrangú ellenfél volt, s a vb után visszavonuló veterán Zinédine Zidane nagyszerű beíveléséből Henry az 57. percben a győztes gólt is megszerezte.
 
A ZDF német televízió kommentátora úgy értékelte a Jacques Chirac francia államfő jelenlétében zajló meccset, hogy "a valamivel intelligensebben játszó együttes nyert".
 
Az egészen szombat estig kőkemény támadások kereszttüzében álló Raymond Domenech francia szövetségi kapitány "rendkívüli pillanatnak" nevezte a győzelmet. "Még itt vagyunk. Mindaddig, amíg élsz, nem tudod megmagyarázni az élet csodáját. Az öltözőben is azt mondtam a csapatnak, hogy most már még többet akarunk." 
 
Ünneplők Párizsban
A daliás idők visszatérnek?
© AP
Franciaország a döntőbe jutásért az Angliát tizenegyes párbajban 3-1-re verő Portugáliával mérkőzik szerdán Münchenben, míg a másik ágon Németország-Olaszország összecsapás lesz kedden Dortmundban. 
 
Brazíliában halálos csend fogadta a frankfurti vereséget. Német beszámolók szerint az ünneplésre készülő tömeg a brazil nagyvárosokban hamar szétszéledt, csak néhány zokogó ember maradt a kivetítők előtt.

A brazil játékosok közvetlenül a mérkőzés után sem a német, sem a brazil televíziós állomásoknak nem nyilatkoztak. 
 
Kétségbeesett szurkoló Rióban
Nem hitték volna
© AP
Carlos Alberto Parreira brazil szövetségi kapitány a mérkőzést követő sajtóértekezleten azt mondta, hogy "nagyon nehéz az a pillanat, amikor a brazil csapatot a negyeddöntőben megverik. Közülünk senki sem volt felkészülve arra, hogy ilyen hamar mennünk kell. Szembe kell azonban néznünk a tényekkel. Nagyon nehéz mérkőzést vívtunk egy erős ellenféllel. Tudtuk, hogy Franciaország veszélyes, s hogy Zidane személyében különleges képességű játékosa van. Jól kezdtünk, de Franciaország egyre jobban játszott. A francia védőjátékosok biztosan álltak a lábukon, a franciák újra meg újra a széleken próbálkoztak. Elismerjük a vereséget, bár mindig arra gondoltunk, hogy bejutunk a döntőbe. Most már a jövőre kell gondolnunk."
 
Franz Beckenbauer, a világbajnokság szervezőbizottságának elnöke "a zseniális játékosok nem mindig alkotnak csapatot" tételt ismételte meg nyilatkozatában. "A brazilok az első mérkőzéstől kezdve nem voltak képesek felpörögni. Nem elég öt vagy tíz percig jól játszani. Haza kell utazniuk, a franciák megérdemelten nyertek."

Megasztárok buktak büntetőket (Oldaltörés)

Lampard kihagyta
Király után Ricardo ellen se ment
© AP
A délutáni mérkőzésen büntetőpárbajban Portugália bizonyult jobbnak, legalábbis ami a koncentrációt, a 120 percnyi megfeszített játék utáni "pszichológiai állóképességet" illeti. Mindkét csapat támadó szellemben kezdett, ám igazi gólhelyzetet egyik fél sem tudott kialakítani. A félidő derekára alábbhagyott a lendület, a játékrész jelentős része - egy-egy távoli lövéstől eltekintve - unalmas mezőnyjátékkal telt.
 
A folytatásban az angolok voltak aktívabbak, a bokasérülést szenvedett Beckham helyére beálló Lennon színt vitt a szigetországiak játékába. A 62. perctől átalakult mérkőzés képe: a Rooney túl szigorú kiállítása miatt tíz emberrel szereplő Eriksson-gárda jobbára védekezésre kényszerült, a portugálok óriási mezőnyfölényben, de valójában ötlettelenül futballoztak. Többször is veszélyeztettek, de a Rooney kiállítása miatti emberelőnyüket nem tudták gólra váltani. A rendes játékidő gólnélküli döntetlnennel ért véget, így következhetett a hosszabbítás, amelyben ugyanaz folytatódott: stabil, de egyre fáradó védekezés angol részről, támadások kevés mozgással, kevés ötlettel portugál oldalról.
 
A ráadásban tehát nem született döntés, így következhetett a büntetőpárbaj. Az angolok közül csupán Hargreaves talált a kapuba, Ricardo három büntetőt is kivédett, végül az ötödik körben Cristiano Ronaldo döntötte el a továbbjutás sorsát. Megasztárok bukták el a büntetőket; Lampard, Gerrard és Callagher is rém rosszul rúgta a tizenegyeseket, ami egyértelműen a fáradtság számlájára írható.
 
Őrület Lisszabon utcáin
Megrázták magukat
© AP
Portugália 1966 után másodszor jutott négy közé, a szerdai elődöntőben a brazil-francia párharc győztese lesz az ellenfele.
 
A két ország a 2004-es portugáliai Európa-bajnokságon a negyeddöntőben csapott össze. Akkor 2-2-es döntetlen után 11-esek döntöttek a továbbjutásról, és szintén a portugáloknak kedvezett a büntetőpárbaj. Az angolok 1990 és 1998 után ismét tizenegyesekkel estek ki vb-n.
 
Sven-Göran Eriksson, Anglia búcsúzó szövetségi kapitánya: "Nem érdemeltünk vereséget, sajnálom a fiúkat. Fájdalmas a búcsú. Hiába gyakoroltunk, ismét a büntetőpárbaj lett a vesztünk."
 
Luiz Felipe Scolari, a portugálok szakvezetője: "Lépésről lépésre haladunk, a következő mérkőzésen is kiharcolhatjuk a továbbjutást, és akkor vb-döntőt játszhatnánk."



Az angol sajtó élesen kritikus (Oldaltörés)



A mérkőzés után a sajtó nem kímélte Erikssont, az angolok távozó szakvezetőjét. A The News Of The World című lap riportere egyenesen odáig merészkedett, hogy Eriksson számoljon el azzal a 25 millió fonttal, amit az elmúlt öt és fél évben keresett, mert az újságíró szerint a futballkörökben professzornak is nevezett edző semmit sem tett, amióta a válogatottat 2001 januárjában átvette.
 
"25 millió fontért nagyon kevés, hogy két vb-n és egy Eb-n is a legjobb nyolc között esik ki az angol válogatott" - szólt az ítélet, de Eriksson igazi skandináv mentalitással állta a rohamot. Továbbra is azt fejtegette, hogy az angol válogatott nem szerepelt rosszul, hogy Wayne Rooney kiállítása balszerencsés fordulatot hozott a mérkőzésen, hogy David Beckham váratlan sérülése minden előzetes számítást keresztülhúzott. Arra a kérdésre, hogy Anglia miért csak egy csatárral kezdett a luzitánok ellen, a svéd edző válasza úgy szólt: "így láttam jónak, tanultunk a két évvel ezelőtti portugáliai találkozónkból, amikor a többtámadós felállás miatt nagyon kinyíltunk, s két gólt is kaptunk."


Anglia kiesése után az első elemzések azonnal megállapítják, hogy az Angol Labdarúgó Szövetség (FA) hatalmas hibát követett el, amikor idén tavasszal, Eriksson emlékezetes dubaji ügye után továbbra is megtartotta állásában a kapitányt, holott tudni lehetett, hogy a vb után mindenképpen távozik a csapat éléről.
 
Valamennyi angol újságíró és kommentátor egyetértett abban, hogy már Németországban is az időközben kinevezett Steve McClarennek kellett volna irányítania az együttest. A BBC szakkommentátoraként a vb-n dolgozó Gary Lineker azt mondta: Eriksson a kínos affér után nem tudott játékosai szemébe nézni, nem tudta őket motiválni, s ez a meccsek alatti viselkedésében, a futballistákkal való kapcsolatában is meglátszott. Az 1986-os mexikói vb gólkirálya szerint Beckhamék alig várják már McClaren kapitányságának kezdetét, hiszen őt sokkal jobban kedvelik, mint Erikssont.
 
Rooney kiállítása is külön téma volt szombaton este Gelsenkirchenben. A szakértők megjegyezték, hogy ez pontosan olyan eset volt, mint az 1998-as franciaországi vb-n Beckham piros lapos története. Nyolc évvel ezelőtt az Anglia-Argentína negyeddöntőn a dán Kim Milton Nielsen küldte le idő előtt  Beckhamet, aki a földön fekve rúgott bele ellenfelébe. Akkor minden angol sajtótermék a "nemzet hülyegyerekének" nevezte a magáról megfeledkezett futballistát, s most az idióta szó ismét feltűnik a vasárnap reggeli angol újságokban. A kritikusabb hangvételű cikkekben az áll, hogy Rooney igazi vásári bunkóként viselkedett a pályán, a visszafogottabb értékelések szerint van még mit tanulnia a Manchester United fiatal játékosának.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.