A mezítlábas orgonista és a teszkósok
Videós Sziget-programajánlónk második részét olvashatják. Ebbe is olyan felvételeket válogattunk a csütörtöki fellépőkről, ahol élőben, netán éppen egy másik fesztiválon zenélnek. Összeállításunk a teljesség igénye nélkül, főleg a fellelhető videókra alapozva készült.
A seattle-i The Presidents of the United States of America kezd csütörtökön a nagyszínpadon, s nem lesz könnyű dolguk, akár kánikula lesz, akár nem. A kora délutáni lézengőket komoly meló felrázni, pedig a Presidents a hevesen bólogató hívekhez van szokva, s próbál is velük kommunikálni. Na de lényeg, hogy komoly rockabillyre számíthatunk.
A svéd Millencolin tagjai deszkás gyerekek voltak, aztán fölnőttek, már ami az életkorukat illeti. Igazán beillettek volna az extrémsportos imázst kapott BalaTone fesztivál programjába, de inkább a Szigetre kaptak meghívót, talán nem ért rá a Blink 182. Fél ötkor a nagyszínpadon.
Este hattól jön a Lovasi András vezette Kispál és a Borz a nagyszínpadon. Bár egy-két fellépés kivételével a Kispál sosem volt túl erős a Szigeten, tavaly – a Csík zenekar zenészeinek közreműködésével és Vj-k bevetésével – mégis felejthetetlen koncertet adtak. Rajongóknak kötelező az idei koncert is, de „kockázatos” lehet azoknak, akik csak egy-két számukat szeretik.
A brit Kaiser Chiefs a Sziget fellépő sorának egyik legnagyobb neve, legalábbis azok közé a fiatal gitárzenekarok közé tartoznak, akiket évek óta reklamálnak a Szigetre a zenei trendekről jól informáltak. Az alábbi nyolc és fél perces videó idén készült a belgiumi Rock Werchter fesztiválon, a színpadi állványzatra csimpánzként felmászó figura Ricky Wilson, az énekes.
Zságer Balázs ajánlója | |
A spanyol bohócok, vagyis az Enano-Free Artist társulat az utcai előadóművészek azon fajtáját képviselik, akiket nyugati nagyvárosok főterein előszeretettel állunk körbe ötven másik turistával, ám akikből Budapestre amúgy egy sem jön. (Nálunk csak brékelő kamaszok vannak.) Nem csak magukból, de a közönség segítségül hívott tagjaiból, meg még azok gyerekeiből is bohócot csinálnak, mindenki legnagyobb megelégedésére. Piros csokoládé című előadásuk a Youtube-on három részletben tekinthető meg, s benne felfedezhetjük a másoknál is látott mutatványos gegek többségét.
Jól ismert zsonglőrmutatványok labdákkal, kalapokkal, buzogányokkal, legalábbis erre is számíthatunk a Sin Mundus Circus társulattól (lásd a videónkat). A háromfős valenciai artistacsapat azt ígéri, előadásában „mucho ritmo” és „mucho mucho humor” lesz. Ráadásul nálunk már új előadásukat prezentálják.
A székesfehérvári rockzenekar, a Jacked a reneszánszát élő angolszász gitárzene hullámát lovagolja meg. Frissek, fiatalok, s bár a hazai indie rock irányzat (az olyan, mint a britpop) nem annyira átütő, mint a mulatós vonal, az MR2 és az MTV talán áttolja a látható szférába ezeket a zenéket is. A Jacked mindenesetre remek. MR2 színpad, délután hatkor.
Harcsa Veronika ajánlója | |
Nem csak az amerikai, hanem a magyar orgonisták is képviselve lesznek a Szigeten, Kaltenecker Zsolt révén, de ők már pénteken játszanak, éppen utánunk.
|
A francia Les Touffes Kretiennes rezesbanda eredetileg a Babylon Circus, az Ogres de Barback, az Hurlements d'Léo tagjaiból állt össze, aztán úgy maradtak. Igazi vadulás van koncertjeiken. Fél nyolckor lépnek fel a Wan2 sátorban.
A világzenei színpad vendége lesz a mali gitáros énekesnő, Rokia Traoré. A franciául, illetve anyanyelvén (bambara) énekllő művész 2003-ban a Radio France International díját kapta. Dalszövegei elsősorban - miként a Wikipédia azt elárulta - az afrikai nők helyzetéről és társadalmi problémákról szólnak. Még kimerítőbb hátteret itt találunk. Az énekesnő háromnegyed nyolckor kezd.
Latinos ska-reggae-t játszik a spanyol felségjelzésű, de latin-amerikai zenészekkel dolgozó Che Sudaka, ők este kilenckor lépnek fel a Wan2 sátorban. Aki a Manu Chaot, a Dusminguet-t, vagy a Ska-P-t szereti, annak ez is be fog jönni. Nem először járnak egyébként Magyarországon, tavaly például a West Balkánban léptek fel.
Negyed tízkor az Afro-Latin színpad vendége lesz a jamaicai (bár Dániában élő) Jah Turban. Ő egyébként már járt nálunk, sőt a ghánai-magyar Sena-féle Irie Maffia legutóbbi nagylemezénél közreműködő volt. Itt és most csak ajánlani tudjuk a HVG műfajhoz kapcsolódó cikkét: Jamaica nem csak a jamaicaiaké.
Az online újságírás egyik alaptörvénye, hogy ha Tesco van egy cikk címében, azt bizony kattintani fogják. Az MR2-n befutott Kaukázus pedig láthatóan törvénytisztelő társaság, ennek megfelelően slágereiket (a teszkósat és a szalaiévásat) még a harmincas csajok is dudorásszák, nem véve tudomást arról, hogy a dalok inkább talán gimnazistáknak szólnak. De helyesek, no.
A hazai Mooghoz hasonlíható leginkább a cseh Sunshine, vagyis angolul énekelnek, s azt a ritmusos gitárzenét hozzák, amit indie rocknak neveznek. Fél tíztől zenélnek az A38 sátorban.
Végezetül egy kis ízelítő a berlini Modeselektor koncertjéből. A duó tagjai eredetileg acidpartikon léptek fel, majd megalapították a Fundmental Knowledge-et, ami utána nevet változtatott Modeselektorra. És hát nem maradhat el az a - promóciós szempontból páratlanul értékes - tény, hogy állítólag ők a Radiohead-frontember Thom Yorke kedvenc zenekara. Éjjel tizenegy, A38 színpad.