Az eutanázia és a császármetszés közötti párhuzamot Kroó Zita változatlanul fenntartja.
„Ha a megfogalmazásom, stílusom bántó volt, elnézést kérek érte. Nem volt célom sem a polgárpukkasztás, sem a gyászoló család megbántása”
– írta szombat délelőtt a Facebookon Kroó Zita. Kroó a PestiTv-n beszélt arról Karsai Dániel halálával kapcsolatban, hogy „az emberben, már bocsánat, legyen annyi türelem, hogy megvárja, hogy az élet mondja azt, hogy Danikám, akkor most van vége. És akkor utána ebből ekkora politikai ügyet csinálunk? Én ezt nem értem.”
Mint írtuk, a téma a kormányközeli tévén azért került elő, mert a parlament őszi ülésszakának nyitónapján, hétfőn Bedő Dávid momentumos képviselő rövid, felállással egybekötött tiszteletadást vezényelt az Országgyűlés tagjainak Karsai tiszteletére. Kövér László házelnök bár felállt (ahogy teljes Fidesz-KDNP-frakciók is), megfeddte Bedőt az akcióért. Kroó is innen kezdett bele a téma megfejtésébe, szerinte „gusztustalan, ha valakinek a halálával politikai célok miatt visszaélnek.”
Kroó Zita szombati posztjában azt írta, műsorában „Karsai Dániel ügyének politikai haszonszerzéséről beszélgettünk, amivel én nem értettem egyet és most sem értek, ahogyan az eutanázia bevezetésével sem. Méltósággal meghalni nekem nem azt jelenti, hogy egy korábban életerős ember leépülését bemutatjuk a médiában. Még akkor sem, ha ennek valamilyen célja van. Hiszem, hogy az élet kezdetéről és végéről Isten dönt. Nem véletlenül hoztam példaként a manapság oly népszerű programozott császárt, amit én kritikus szemmel nézek.”
A műsorvezető a következőképpen állította párhuzamba az eutanáziát és a programcsászárt: „„ha a gyerek nem farfekvéses bennem, és nincs ok igazából arra, hogy én császármetszésre menjek, nem vagyok ötszáz kiló, meg nem veszélyezteti az életemet, hogy megpróbáljam, minek kell? Komolyan mondom, ez az élet most már kezd nevetségessé válni, hogy sem azt nem engedik az életnek, hogy mikor születsz, sem pedig azt, hogy mikor halsz meg. Mert bele akarunk szólni.”
Posztjában azt írta, kioktatást nem fogad el olyan emberektől, akik más halálát kívánják, például világnézeti különbségek miatt. „Továbbá olyan pártok soraiból sem izgat a kritika, akik között ma is megtalálható olyan személy, aki nevetgél az abortuszon” – fűzte hozzá.
Karsai Dániel méltósággal küzdött bő három éven át a legyőzhetetlen ellenséggel, a bénulással járó ALS-sel. Jogi harcba kezdett, hogy Magyarország változtasson szigorú eutanáziatörvényén. Szenvedését a nyilvánosság előtt vállalva kereste a lehetőségét annak, hogy az állam ne büntesse azt, aki asszisztál egy menthetetlen beteg halálában. Bár Karsai keresete elbukott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, az eutanázia kérdése a magyar közbeszéd részévé vált.
Küzdelme részeként bepillantást engedett a mindennapjaiba. Tavaly októberben interjút adott a HVG-nek, négy hónapja lapunk stábja nála forgatott, és színdarab is készült róla, amelynek társszerzője volt.