Veszélyes, hormonkárosító biszfenol vegyületeket mutatott ki az alsóneműkben egy friss kutatás. Eszerint minden harmadik bugyi anyaga tartalmaz mérgező vegyszert, és minden tizedik az egészségre rendkívül káros mértékben.
A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevőiként használják, de adalékanyagként is alkalmazzák, például színtartósítóként a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben – áll a Tudatos Vásárlók Egyesülete közleményében.
A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már egész alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfitermékenységet. A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent.
A biszfenolok kioldódnak a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból, emiatt a biszfenol A-t (BPA) például már betiltották a nyugtákhoz használt hőpapírokban és a cumisüvegekben.
„A tiltás miatt a gyártók egyre növekvő mennyiségben új vegyi anyagokkal, egyéb típusú biszfenolokkal váltják ki a BPA-t, amelyek azonban – Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere szerint – hasonlóan kockázatosak lehetnek az egészségre.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete most a biszfenoltartalom felmérésére vállalkozott alsóneműkben. A tesztet egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban végezték, 166-féle alsóneműt teszteltek, ezekből valamivel több mint 100 könnyen elérhető és kapható Magyarországon, de a többi is az a szomszédos országokban.
A tesztelt alsóneműk egyharmada (30%), azaz minden harmadik bugyi tartalmazott biszfenolokat (BPA, BPS, BPF). Az összes minta 10%-a mutatott az emberi egészség védelmére meghatározott maximális mennyiséget bőven meghaladó biszfenoltartalmat, átlagosan 11 mg/kg biszfenolt. (A maximális mennyiség 0,8 mg/kg!) A legmagasabb biszfenolkoncentráció egyetlen mintában 301 mg/kg volt – ami a termék súlyának 0,03%-a!
A nőknek szánt termékek 17%-a nagy mennyiségű biszfenolt tartalmazott.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok.