Élet+Stílus hvg.hu 2024. október. 03. 10:12

Jobban teljesítenek és jobban figyelnek az órán azok a diákok, akik időnként ránézhetnek az okostelefonjukra

Tiltani vagy engedni a használatot? Egy amerikai kutatás meglepő eredményt hozott az okostelefonok iskolai használatáról.  

Azok a diákok, akiknek megengedték, hogy a tanórák közben egy rövid időre használhassák az okoseszközeiket, jobb eredményeket értek el a teszteken, és az órákon is jobban figyeltek – derült ki a Southern Illinois University frissen megjelent kutatásából.

A kutatók egy félév során vizsgálták 22 kurzuson a diákokat, akiknek egy része egy-, két- vagy négyperces „technikai szüneteket” kapott az órákon, amikor használhatták az okoseszközeiket. A kontrollcsoport tagjai ugyanilyen hosszú szüneteket kaptak, de eszközhasználat nélkül, őket arra biztatták, tegyenek fel kérdéseket az adott anyaggal kapcsolatban – foglalta össze a Forbes.com, hogyan is zajlott le a kutatás.

Érdekes eredmény, hogy a legrövidebb, egyperces mobiltelefonos szünet bizonyult a leghatékonyabbnak.

Hogy a „minél rövidebb, annál jobb” eredményt mi okozta, arra a kutatóknak sincs biztos magyarázatuk. Az egyik ok talán az lehet, hogy egy perc elég egy gyors üzenet elolvasására és elküldésére, de ha több idejük van sok üzenetet küldeni, akkor nagyobb valószínűséggel kapnak újabb üzeneteket, amire aztán akár az órákon is válaszolnak.

A magyar iskolákban szeptembertől – parancsszóra, előkészítés és egyeztetés nélkül – bevezetett mobiltilalom gyakorlati megvalósulásáról itt írtunk:

“Jelentősen megnőtt a középiskolák mosdóinak mobilforgalma” – így telt a telefontilalom első hónapja

Egy hónapja már, hogy az iskolák folyosóin és tantermeiben sétálgatva nem látni a TikTokot és Instagramot pörgető diákokat, miután a kormány rendelettel tiltotta be a mobilok használatát. Van, ahol a kamaszok még mindig változatos trükköket vetnek be, hogy kijátsszák a szabályozást, máshol előkerültek a rejtvényújságok, miközben egyre többen és látványosabban figyelnek az órákon.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.