A néhai brit uralkodót a férjével és kutyáival együtt ábrázoló alkotást szétszedték a kommentelők.
Vegyes fogadtatásban részesült az a nemrég leleplezett szobor, amelyet Észak-Írországban emeltek II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg emlékére – írja a CNN.
A bronzból készült alkotás az egykori királynőt ábrázolja, amint a távolba tekint: rakott szoknyát, gumicsizmát, kockás mellényt és fejkendőt visel, a lábánál pedig két híres corgija látható. Mögötte áll hátratett kézzel a magába révedő Fülöp herceg.
A szobor Anto Brennan művész alkotása, a Belfasttól mintegy 30 kilométerre északra lévő Antrim és Newtonabbey önkormányzatainak megrendelésére készült, és Antrim kastélykertjében helyezték el.
A királynőről készült bronzszobrot a helyi önkormányzat közlése szerint „a legtöbben, akik személyesen látták, melegen fogadták”, a közösségi médiában azonban sokan kritizálták a művet.
„Akárki lehetne” – írta egy hozzászóló a városi önkormányzat Facebook-posztjára, egy másik kommentelő pedig úgy véli, a szobor ugyan gyönyörű, de „nem hasonlít a néhai királynőnkre, és nem tükrözi az ő megszokott öltözködését”. Nemcsak az uralkodópár megjelenését illette kritika: egy véleménynyilvánító szerint még a királynő kedvenc corgija is összezavarodott képet vág.
Bár az önkormányzat korlátozta a hozzászólásokat az eredeti poszt alatt, a vita átterjedt az X-re, ahol a szoborcsoportról készült fotókat több százezren tekintették meg, és sok felhasználót emlékeztettek a hírhedten rosszul sikerült Cristiano Ronaldo-mellszoborra.
Az önkormányzat elismerte, hogy „a művészet néha eltérő véleményeket válthat ki”, de hozzátették: „különösen elégedettek azzal, hogy Erzsébet szobra milyen jól illeszkedik a környezetébe, a mellette álló Fülöp edinburghi herceg szobrához és a két, szeretettel megformált corgihoz”.
II. Erzsébet 2022-ben hunyt el, és a világ egyik legtöbbet fényképezett személye volt, alakja többezernyi festményt és szobrot ihletett. Ebből kifolyólag számos vitatott ábrázolás is született az évek során róla és a brit királyi család más tagjairól. Ilyen volt a Károly király koronázása után készült első hivatalos portréja is: ezen a király egy tüzes vörös háttér előtt látható, amely szinte elnyeli őt.