A hétszeres világbajnok a The Sunday Timesnak elmondta, élete nagy részében küzdött a mentális egészségével, amiért az autóversenyzés okozta nyomást és az iskolai zaklatást okolja.
A 39 éves Lewis Hamilton a Forma–1 történetének egyik legsikeresebb pilótája, 105 futamot nyert, ezzel rekorder, és övé minden idők legtöbb pole pozíciója (104) és dobogós helyezése (201) is, emellett pedig hét világbajnoki címet nyert. A sikerei ellenére a The Sunday Timesnak arról beszélt, hogy egész életében mentális problémákkal küzdött, és a húszas éveiben nagyon nehéz időszakon ment át.
„Depressziós voltam. Már nagyon korán, 13 éves koromban. Azt hiszem, a versenyzés és az iskolai nyomás miatt. A zaklatások miatt. Nem volt kivel beszélnem” – mondta.
A Mercedes versenyzője elmondta azt is, hogy a koronavírus-járványra vezeti vissza a fordulatot az életében, akkor kezdett el hajnali ötkor kelni, hogy meditáljon, mielőtt futni indult volna. „Eleinte nagyon küzdöttem azzal, hogy lecsendesítsem az elmémet. De végül ez nagyon jó módja lett annak, hogy kapcsolatba kerüljek magammal, a belső érzéseimmel, és megértsem, mire vagyok képes.”
Arra a kérdésre, hogy járt-e valaha terapeutánál, Hamilton így válaszolt: „Évekkel ezelőtt beszéltem egy nővel, de az nem igazán segített. Most szeretnék találni valakit.”
A 39 éves versenyző az idei szezonban két futamot nyert, és a hatodik helyen áll a világbajnoki versenyben. A Mercedesnél eltöltött 12 év után az idény végén a Ferrarihoz igazol.
Nem Hamilton az egyetlen F1-es versenyző, aki a mentális kihívásokról beszélt a sportágban. Korábban Lando Norris, a McLaren versenyzője is elismerte, hogy a karrierje elején komoly pszichés küzdelmeken ment keresztül. „Nem tudtam, hogy kezeljem. Mindent magamban tartottam, és ez megrengette a hitemet magamban, a mélypontra került az önbizalmam” – mondta, miközben megkérdőjelezte azt is, hogy van-e helye a Forma–1-ben.
Ez a fajta kitárulkozás eddig nem volt jellemző az F1-es pilótákra, Norris számára azonban visszaigazolást jelentett, hogy sokan elmondták neki: az életüket mentette meg azzal, hogy felvállalta a mentális problémáit.