A 28 éves hím és a 14 éves nőstény sem a hőség miatt pusztult el, az állatkert dolgozói vizsgálódnak.
Két orangután is elpusztult idén nyáron a Fővárosi Állat- és Növénykertben – írta meg a Magyar Hang. Az állatkert szóvivője szerint a 28 éves hím és a 14 éves nőstény állatok nem mutattak előzetes tüneteket. Az állatkert dolgozói humán patológusok bevonásával vizsgálódnak tovább.
Értelemszerűen sokan arra gyanakodhatnak, hogy a többszörös melegrekordot döntögető forró nyár is szerepet játszott az orángutánok pusztulásában, de Hanga Zoltán szóvivő szerint más okok állhatnak a háttérben.
„Már csak azért sem lehet, mivel a szumátrai orangutánok őshazája köztudottan olyan trópusi vidékeken található, ahol a magyarországinál jóval melegebb az éghajlat. Az orangutánok elhelyezésére szolgáló állatház a hozzá tartozó szabadtéri kifutóval 1987, azaz 37 nyár óta szolgál otthonául az emberszabású majmoknak, és vannak további orangutánjaik, akik ugyanabban az állatházban és kifutóban élnek, mégsem látni semmi nyomát annak, hogy problémájuk lenne” – írta a Magyar Hangnak küldött tájékoztatójában.
Hozzátette azt is, hogy a magyar éghajlati sajátosságoknak megfelelő protokoll előírásait figyelembe véve a körülményeket idén nyáron is elegendőnek találták. Csak úgy érkezhetnek új lakók az állatkertbe, hogy előzetesen megvizsgálják a faj klimatikus igényeit és annak megfelelő kifutóba helyezik. A nagy hőség idején plusz intézkedéseket is bevezettek: az orángutánok kaptak például „zuhanyt”, és egy extra medencében is hűsölhettek.
A halálozási ráta az elmúlt évek adatait összevetve stagnál a budapesti állatkertben, az idei nyári időszakban az egyedileg nyilvántartott állataik kevesebb mint 0,5 százaléka, pontosan 33 egyed halt meg, melyek között emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek és halak is voltak – írta tájékoztatójában a szóvivő.