Egy nemrég készült felvételen az látszik, hogy leszakadt a roncsról az ikonikus korlát, amelyet Jack és Rose filmvásznon is halhatatlanná tett.
A Titanic roncsáról készült új, lenyűgöző fotókon jól látszik, hogy az idő és az Atlanti-óceán lassan felemészti a 112 éve elsüllyedt hajót. A feltartóztathatatlan pusztulás újabb, szemmel látható bizonyítéka, hogy letört és a tengerfenékre süllyedt a fedélzeti korlát egy nagy része.
Ez volt a hajónak az a része, amely azonnal felismerhetővé tette a Titanicot, James Cameron filmjében pedig halhatatlanná vált Jacknek és Rose-nek, azaz Leonardo DiCapriónak és Kate Winsletnek köszönhetően.
„A Titanic orra egyszerűen ikonikus – a popkultúrában vannak ilyen pillanatok –, és ez jut eszünkbe, amikor a hajótörésre gondolunk. De most már nem így néz ki” – mondta Tomasina Ray, az expedíciót végző RMS Titanic Inc. gyűjteményének igazgatója.
A korlát leválását idén nyáron fedezték fel, és úgy vélik, a körülbelül 4,5 méter hosszú szakasz valamikor az elmúlt két évben szakadhatott le. Tomasina Ray szerint ez is emlékeztet arra, hogy a Titanic állapota a víz alatt folyamatosan romlik. „Az emberek állandóan azt kérdezik: meddig lesz még ott a Titanic? Egyszerűen nem tudjuk. De valós időben figyeljük” – mondta Ray.
A Titanic 1912 áprilisában süllyedt el, miután jéghegynek ütközött, a tragédiában 1500 ember vesztette életét.
A 3800 méter mélyen fekvő hajó fémszerkezetét mikrobák emésztik fel, rozsdacseppköveket hozva éltre. Az RMS Titanic idén júliusban és augusztusban hajtotta végre az expedíciókat, teljes egészében feltérképezték a roncsot, és a következő hónapokban több felvételt is nyilvánosságra hoznak majd.
Azt már most közölték, hogy a roncsmezőben megtaláltak egy elveszettnek hitt bronzszobrot, az úgynevezett Versailles-i Dianát, amely egykor a hajó első osztályán volt kiállítva. A szobrot 1986-ban látta és fényképezte le utoljára a Titanic roncsát egy évvel korábban felfedező Robert Ballard, és azóta nem ismerték a 60 centiméteres figura pontos helyét. Olyan volt, mintha tűt találtak volna a szénakazalban – mondta a felfedezésről az egyik Titanic-kutató.