Az esperes, aki legalább tízszer posztolt az ötkarikás játékok megnyitó ünnepségéről, azt állította, hogy első felindulásában írta ezeket a dolgokat, és „lehet, hogy túl erős volt”.
„Valamennyit élve kiherélni ha még megvannak a tö…k, a lyukaikba égő parazsat tenni, majd élve megnyúzni és végül felnégyelni” – írta egy július 27-i Facebook bejegyzésében Vincze Minya István, az Erdélyi Református Egyházkerület kalotaszegi esperese, amelyet a párizsi olimpia megnyitójának sokat vitatott jelenetéből kivágott képkockákból összevágott kollázzsal illusztrált.
Az esperes már néhány órával korábban is közzétett egy felháborodott bejegyzést – vette észre a Transtelex –, amelyhez azt írta: „A pohár betelt. Öltözzétek fel az Isten fegyverzetét és irtsátok, vágjátok és küldjétek a pokol tüzébe az ördögnek ezt az elfajult nemzetségét.”
A portál szerint az esperes közösségi oldalán a párizsi megnyitón kívül visszatérő téma a keresztény szimbólumok üldözése az olimpián, a szemetes Szajna, amiben fuldokolnak a sportolók, de ott fuldokol a francia elnök, Emmanuel Macron is, illetve az Imane Helif körül generált tömegpszichózis is nyomot hagyott az esperes oldalán, aki rengeteget posztolt arról, hogy az algériai ökölvívó valójában férfi.
A Transtelex telefonon érte utol Vincze Minya Istvánt, aki azt mondta a beszélgetés során, hogy őt sokkolta az olimpia megnyitója, istengyalázás történt, amit az LMBTQ-közösség támogat. Később elmondta azt is, hogy első felindulásában írta a posztokat, és „lehet, hogy túl erős volt”. Annak, hogy az esperes első felindulásában fogalmazta meg a szöveget, ellentmond az a tény, hogy július 27-e folyamán legalább tízszer posztolt a Facebook-oldalára, nagyrészt az olimpiai megnyitóval kapcsolatos tartalmakat, és egyikben már felvetette, hogy mi volna a megoldás: „irtsátok és vágjátok”.
A 2024-es párizsi olimpia megnyitóünnepségének egyik jelenete világszerte felháborodást váltott ki katolikusok, keresztény csoportok és konzervatív politikusok körében, mert úgy vélték, a jelenet az Utolsó vacsora képi ábrázolását gúnyolja ki. Végül a szervezők bocsánatot kértek, és közölték, a jelenet „az emberek közötti erőszak abszurditására” való figyelemfelhívást célozta.
Kiss Judit Ágnes József Attila-díjas költő, író arról posztolt, nem érti, miért sértődtek meg annyian azon, hogy érzésük szerint az olimpia megnyitója az Utolsó vacsora „paródiája” volt. A Vatikánnak egy héttel az olimpiai megnyitó után jutott eszébe, hogy sértőnek titulálja az ominózus jelenetet.
A párizsi olimpia megnyitóját percről percre közvetítettük, ide kattintva tudja feleleveníteni a legfontosabb pillanatait.