A nyári főszezonban ugrik meg leginkább az ágyi poloskák száma. Ezért a nyári utazási és fesztiválidőszak alatt nagyobb elővigyázatosságot és fertőzés észlelésekor annak azonnali jelentését javasolja a Semmelweis Egyetem közegészségügyi szakértője.
Hiába tiszta egy szállás, az sem jelent biztos védelmet a rovarok ellen, bizonyos folyamatok optimalizálásával ugyanakkor csökkenthetjük az ágyipoloska-fertőzés kockázatát – figyelmeztet Paulovkin András, a Semmelweis Egyetem Fertőtlenítő Állomásának szakmai vezetője az egyetem közleményében.
Hogy miként védekezhetünk például egy – a gyakori vendégváltásnak kitett – szálláshelyen, fesztiválon az ágyi poloskák ellen?
Utazás során poggyászunkat ne tároljuk az ágy mellett. Ha megoldható, tartsuk a fürdőszobában; az ágyi poloska ugyanis érzékeny a páratartalomra.
Tanácsos tovább a ruhák bezsákolása. A szennyest például tegyük külön zsákba.
„Az ágyi poloska mozgáskörzete a vérszívás helyétől számítva körülbelül 1-3 méter. A természetben nincs energiapazarlás, ezért olyan helyre bújik el, ahová könnyen visszatérhet, s amit egy alaposabb átvizsgálással mi is felfedezhetünk” – magyarázza Paulovkin. Hozzátéve: hazaérve ruháinkat azonnal tegyük mosógépbe, ne tároljuk a lakásban. Kertes házban a bőröndöt kültéren ürítsük ki. Nagyobb fertőzés esetén a rovarok a (tiszta) ruhákra is rákerülhetnek, ezért figyeljünk a megfelelő tárolásra és tisztításra. Mivel
az ágyi poloska a nyugvó embert keresi
a vérszívása szinte észrevétlen, csípése nem mindig jár tünetekkel. A csípés megjelenése, kinézete, s ennek megfelelően kezelése egyénenként változik.
„Azok a szerencsések, akiknél gyorsan kialakul bőrtünet, mivel így kiderül a fertőzés ténye” – mondja a szakértő. Aki szerint fontos, hogy változzon a közgondolkodás, amely az ágyipoloska-fertőzést higiéniai problémaként azonosítja. A fertőzött személyek ugyanis gyakran titkolják a problémát, nem értesítik a lakókat vagy az üzemeltetőt.