Egyetlen olimpián hét aranyat nyert, hogy aztán testőrök menekítsék ki a nehogy ő maga is terroristák célpontja legyen. A hamarosan kezdődő párizsi olimpia előtt felejthetetlen pillanatok felidézésével hangolódunk a játékokra. Sorozatunkban most 1972-be utazunk vissza az időben.
Sorozatunk további részei itt olvashatók.
Az amerikai Mark Spitz legalább annyira ismert volt a merész állításairól, mint a védjegyévé vált bajuszáról. Az 1968-as mexikóvárosi olimpia előtt biztosra mondta, hogy hat aranyt fog nyerni, de a várakozásokon alul teljesített, még úgy is, hogy két aranyérem összejött neki a váltókból. Nagy évvel később, Münchenben azonban úgy korrigálta a dolgot, hogy azzal beírta magát az olimpiák nagykönyvébe. Nyolc nap alatt Mark Spitz hét versenyszámban indult, mind a hetet megnyerte, és mindegyikben világrekordot állított fel.
A bizonyítási vágy erősen dolgozhatott benne, ugyanis a híres bajuszát is azután növesztette meg, hogy az egyetemen egy edző azt mondta neki, biztosan nem tudna bajuszt növeszteni.
Mark Spitz mozgatórugója a győzni akarás volt, és ehhez meglehetősen érdes személyiség párosult, fogalmazzunk úgy, hogy nem ő volt a legkedvesebb és legrajongottabb sportoló az úszók körében. Éles mondatokban is elég erős volt. Amikor megkérdezték tőle, milyen érzés zsidóként ilyen sikeresnek lenni német földön, azt válaszolta: „Mindig is szerettem ezt az országot – még akkor is, ha ez a lámpaernyő valószínűleg az egyik nagynénémből készült.”
Mark Spitz hét aranyérmes rekordja 36 éven át állt, végül egy honfitársa, Michael Phelps döntötte meg a 2008-as pekingi nyolc aranyával.
De Mark Spitz elképesztő teljesítménye tragédia árnyékában született a müncheni olimpián. A világ legbékésebbnek gondolt találkozóját terrortámadás rázta meg. A Fekete szeptember elnevezésű palesztin terrorszervezet az izraeli csapat 11 sportolóját ejtette túszul, a támadásban mindannyian életüket vesztették.
Spitz úszókarrierje örökre összefonódott a müncheni terrorral, ő maga „testen kívüli élménynek” írta le azt, hogy miközben rekordokat döntött, a zsidó hite miatt ő célponttá válhatott. Azonnal testőröket kapott, és lényegében kimenekítették Münchenből. A győzelmei és a támadás helyszíne alig néhány kilométere volt Dachautól, ahol a nácik az első koncentrációs tábort építették. Spitz később arról beszélt, hogy a történtek csak megerősítették a zsidó hitében.
Spitz a München olimpia után visszavonult. Fogorvos szeretett volna lenni, de végül ikon lett.