Élet+Stílus hvg.hu 2024. június. 18. 12:19

Thaiföld történelmet ír: legalizálták az azonos neműek házasságát

A szenátus elfogadta a törvényt, a király jóváhagyása már csak formaság. Az aktivisták több mint húsz éve küzdöttek ezért a pillanatért.

A thaiföldi szenátus kedden elfogadta annak a törvénynek a végső verzióját, amely lehetővé teszi, hogy délkelet-ázsiai ország elismerje az azonos nemű párok házasságát. Aktivisták és politikusok több mint két évtizeden át küzdöttek ezért az eredményért, több korábbi tervezet azonban nem jutott el a parlamentig.

Most a felsőház szinte valamennyi törvényhozója támogatta a törvényt, amely immár a király jóváhagyására vár – de ez csak formaság. A törvény 120 nappal a közlönyben való közzététele után lép hatályba.  

LILLIAN SUWANRUMPHA / AFP

Az LMBTQ-aktivisták joggal nevezték „hatalmas előrelépésnek” a törvény elfogadását, hiszen Thaiföld lehet az első ország Délkelet-Ázsiában, amely törvényben ismeri el az azonos neműek házasságát, és a harmadik Ázsiában, Nepál és Tajvan után. „Nagyon büszkék vagyunk, hogy történelmet írhatunk – mondta Plaifah Kyoka Shodladd, az azonos neműek házasságával foglalkozó parlamenti bizottság tagja. – Ma a szeretet győzedelmeskedett az előítéletek felett… Több mint 20 évnyi küzdelem után elmondhatjuk, hogy ebben az országban mindenki egyenlő a házasságban.”

Thaiföld, Ázsia egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja már eddig is ismert volt az LMBTQ-kultúrájáról és toleranciájáról. Június elején, a Pride alkalmából több ezer ünneplő és aktivista vonult végig Bangkok utcáin. Szivárványszínű pólót viselve csatlakozott hozzájuk Srettha Thavisin miniszterelnök is.

Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.