Élet+Stílus MTI 2024. június. 05. 12:54

Mégsem csökken az átlagos spermiumszám? Új tanulmány cáfolja, hogy drasztikus lenne a helyzet

A világ legnagyobb spermabankjának adatait elemezték a kutatók.

Egy, a világ legnagyobb spermabankjának adatai alapján készült új tanulmány szerint a 2017 és 2022 között leadott minták alapján a közvélekedéssel ellentétben nincs bizonyíték arra, hogy csökkenne a férfiak átlagos hímivarsejt-koncentrációja. A kutatócsoport szerint azonban a jó minőségű „úszó” spermiumok számának csökkenése 2020 körül kezdődött.

50 év alatt 62,3 százalékkal csökkent a férfiak spermiumszáma, és a helyzet egyre rosszabb lesz

A kutatók szerint a spermiumok száma és minősége is folyamatosan romló tendenciát mutat, ráadásul a csökkenés egyre gyorsul.

„Nem tudom megmondani, hogy ez reprezentatív-e a világra nézve, de ezen a populáción, ezen a helyen nincs igazán bizonyíték a csökkenésre” – mondta Allan Pacey professzor, a Manchesteri Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzője. Hangsúlyozta azonban, hogy a Human Reproduction folyóiratban közzétett eredmények nem bizonyítják, hogy a spermiumok száma összességében csökkenne – írja az MTI.

A professzor azt is hozzátette, hogy ez a széles körben elterjedt nézet egy tavaly közzétett kutatásból származik, amely szerint a koncentráció 2000 óta minden évben nagyjából 2,64 százalékkal csökken. Szerinte az ilyen tanulmányok „aggodalomra adnak okot”, mivel már publikált adatokon alapulnak, nem pedig elsődleges mintavétel során vett eredményeken.

A folyóiratban a Manchesteri Egyetem, a kanadai Queen’s University és a dán Cryos Nemzetközi Spermabank munkatársai elemezték a 2017 eleje és 2022 vége között 6758 leendő dán 18 és 45 év közötti spermadonortól származó mintákat. Az eredmények arra utalnak, hogy

bár az átlagos spermiumkoncentráció és a teljes spermiumszám változott a hatéves periódus során, nem volt egyértelmű a csökkenő mintázat.

A kutatócsoport megállapította, hogy 2019-től kezdődően a vizsgálathoz rendelkezésre bocsátott mozgékony spermiumok koncentrációja 16 százalékkal, míg a teljes mozgékonyspermium-szám – amely a teljes ejakulátumban lévő spermiumok számát jelenti – 22 százalékkal csökkent. „Néhány esetben a spermiumok minősége javult, néhány esetben pedig csökkent, de több csökkenést lehetett látni, mint javulást” – mondta Pacey.

Minden eddiginél átfogóbb kutatással tárta fel a Semmelweis Egyetem, hogy miért hanyatlik a férfi nemzőképesség

Kiderült, hogy a korábban vélthez képest egy évtizeddel később kezd el látványosan romlani a spermaminőség.

A kutatók szerint a koronavírus-járvány szerepet játszhatott a spermiumok számának és minőségének hanyatlásában, és megjegyezték, hogy a lezárások miatt a munkamódszerek, az étrend és a fizikai aktivitás mennyiségének megváltozása is vezethetett a számokhoz.

A tanulmány társszerzője, Robert Montgomerie professzor, a kanadai Queen’s University munkatársa elmondta, hogy bár az úszó spermiumok számának csökkenése „váratlan eredmény”, nincs bizonyíték arra, hogy a koronavírus közvetlenül befolyásolja a spermiumokat.

A témával és a magyar helyzettel korábban átfogó cikkben foglalkoztunk:

„A férfiak biológiai órája 40 éves kortól már erősen ketyeg” – miért romlik drasztikusan a nemzőképesség?

Jelentősen csökken a férfiak nemzőképessége nemcsak a világban, hanem Magyarországon is. Az életkor és a betegségek mellett ebben nagy szerepet játszik az egészségtelen életmód, különösen a dohányzás és a mozgás hiánya. A kormány tervei szerint Regionális Andrológiai Centrumokkal javítana a helyzeten, Kopa Zsolt andrológus szerint viszont a fiatalokat is „fertilitástudatosságra” kellene oktatni.