Nemcsak az izgatottság, a feszültség is érezhető Malmőben, ahol tüntetések kísérik a rendezvény döntőjét.
Néhány óra múlva kezdődik az Eurovíziós Dalfesztivál döntője, amelynek Izrael, Horvátország és Svájc is a nagy esélyesei közé tartozik. Az Abba 1974-es történelmi sikere után ötven évvel tér vissza Svédországba a dalfesztivál, és ennek megfelelően tiszteleg majd a legendás Waterloo előtt: a dal feldolgozásait az egykori eurovíziós győztesek, Charlotte Perrelli, Carola és Conchita Wurst adják majd elő.
Míg 1974-ben még csak 17 ország vett részt a versenyen, idén már 37-en neveztek, mégpedig a legkülönbözőbb zenei stílusokban a heavy metaltól kezdve a hardcore technón át az europopig.
A döntő izgalmait azonban több incidens is megzavarta. Az ír Bambie Thug versenyzője lemaradt az utolsó főpróbáról egy „sürgős figyelmet igénylő helyzet miatt”. Néhány órával korábban pedig kiderült, hogy a holland versenyzőt, Joost Kleint kizárták a versenyből, az énekes állítólag szóban fenyegette meg csütörtök este a produkció egyik női munkatársát. A hollandokat sokkolta a kizárás, amelyre egyébként még soha nem volt példa a verseny történetében, aránytalannak tartják a döntést.
A francia versenyző, Slimane pedig félbeszakította a produkcióját, hogy elmondja: a zenének a szeretet és a béke jegyében van egyesítő ereje. Az Eurovízió szervezői azóta megerősítették, tudták, hogy a fellépése alatt „a szeretet üzenetét” akarta közvetíteni.
Mindeközben 15 ezer palesztin párti tüntető gyűlt össze Malmőben, azt követeltve, hogy az izraeli versenyzőt, Eden Golant rúgják ki a döntőből. Ő azonban az utolsó főpróbán dacosan egy izraeli zászlót lobogtatva lépett a színpadra.
Több ország művészei sürgették Izrael felfüggesztését a Hamász elleni háború és a gázai humanitárius válság miatt. Malmőben egész héten tüntetések zajlottak, így van ez a döntő napján is. Eden Golant is kifütyülték, svédországi tartózkodása alatt fegyveres rendőrök vigyáznak rá. Ugyanakkor az izraeli produkció, a Hurricane az egyik legerősebb ballada a versenyen, és Golan a győzelemre is esélyes lehet.
Bár az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) ragaszkodik ahhoz, hogy a verseny politikamentes, könnyen elképzelhető, hogy a résztvevők inkább visszalépnek, minthogy jövőre Jeruzsálemben vagy Tel-Avivban lépjenek fel, ha a politikai helyzet nem változik.