Élet+Stílus hvg.hu 2024. április. 17. 12:25

„Magyar Péter még spontánul reagáló szabad ember” – Pléh Csaba a hatalom és a kommunikáció összefüggéseiről

A klisék nélküli beszéd friss hangnak számít – mondta a pszichológus, nyelvész a HVG-nek adott interjúban. Egy kollégáival végzett új kutatása viszont rámutat arra, hogy Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc beszédeit nem hatalmi pozícióban is jellemzi a gőgszindróma.

„Ma a közélet világára és a köznapokra is az azonnali gyors reakció és az érzelmi túlfűtöttség a jellemző. Az emberi érzelmekre hatás nyertes stratégia a politikusoknál” – mondja Pléh Csaba, akivel az Árnyak című új könyve apropóján készített interjút a HVG. Az elméleti pszichológiával és nyelvészettel is foglalkozó professzor szerint a politikusi megszólalásokból ugyanakkor nehéz eldönteni, mi az, ami a politikus spontán személyisége, és mi az, ami a különböző guruk által megtervezett PR-arculat. „Amikor indulatosabban beszélnek, akkor sok helyen átjön az alaptermészetük” – mutat rá egy kiskapura.

Egy kollégáival végzett vizsgálatban arra jutottak, hogy „Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor akkor is mutatja a gőgszindrómát, ha nincsen hatalmon.” Pléh Csaba gyors elemzést nem végzett ugyan Magyar Péter beszédeiről, de mint olvasó és médiafogyasztó, azt hallja ki belőlük, hogy „ő még spontánul reagáló szabad ember. Nem azt mondja, amit a párt vagy a guruk elvárnak, hanem amit gondol. A klisék nélküli beszéd friss hang.”

Az interjúból kiderül az is, hogy miért tartaná szerencsésnek, ha visszahoznánk a felvilágosodás korának a gondolkodásmódját, és az is, hogy a tudományos életet érő retorziók ellenére miért gondolja úgy, hogy kerülő utak mindig vannak. A teljes beszélgetés az e heti HVG-ben, illetve a hvg360-on olvasható.

HVG
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.