Gyilkosság miatt halálra ítéltek egy ügyvédet Sanghajban, egy hónappal azután, hogy elkezdték vetíteni a Netflix A 3-test-probléma (angolul: 3 Body Problem) című sorozatát. Igen, van összefüggés a két ügy között.
Ki ölte meg Lin Csit, a milliárdos vállalkozót, akinek cége, a Yoozoo Games birtokolta a Netflix-sorozat szerzői jogát? Lin Csit, a milliárdos vállalkozót, aki a játékiparban szedte meg magát, megmérgezték.
Hszü Jao ügyvéd a tettes – legalábbis a sanghaji bíróság szerint.
Ki ő? Jól ismert ügyvéd Kína pénzügyi fővárosában, ő hozta össze a milliárdos vállalkozót a Netflixszel, de azután 2020-ban kicsöppent az üzletből. A tettes és az áldozat kezdetben kiválóan működött együtt: a megmérgezett milliárdos hozta be a cégbe a jó nevű ügyvédet, akire a kockázatelemzést bízta. 2018-ban már egy leánycéget vezetett a mostani halálraítélt, amelynek segítségével A 3 test-probléma című kínai regény Netflix-sorozattá alakult a Trónok harca alkotóinak segítéségével és többek között Brad Pitt producerkedésével.
Liu Cihszin háromrészes regényét összesen 30 nyelvre fordították le – emlékeztet a BBC tudósítója Sanghajból. Aki hozzátette, hogy a Netflix-sorozat a cég egyik legdrágább vállalkozása, de valószínűleg megérte: máris rengetegen követik a sorozatot a világon. A nyolc epizód 160 millió dollárba került, és eddig már több mint 11 millióan nézték meg – még úgy is, hogy Kínában hivatalosan nem érhető el a Netflix. Pekingben örömmel fogadták a kínai sorozat sikerét, de hivatalosan bírálták, amiért túlságosan is reális képet festett arról az anarchiáról, amely a kulturális forradalom idejében (1966–1976) Kínát jellemezte.
Az ügyvéd és a cégvezető között ezután történhetett valami, mert a főnök másra bízta a fontos feladatot, és későbbi gyilkosát kirúgta a cégtől. A félreállított jogász bosszút forralt, és szorgalmas krimiolvasóként külföldön szerzett mérget a gyilkos akcióhoz: céget alapított arra, hogy Japánban szerezze be a méregkapszulákat, amelyeket kutyákon ki is próbált. Miután a kutyák nem élték túl, a méregkapszulákat mint probiotikus szert ajánlotta a milliárdos vállalkozónak. Ő be is vette a mérget, és hamarosan kórházba került. Eleinte egészen jól volt, de tíz nap után szörnyű kínok között a túlvilágra költözött. 39 éves volt.
A bíróság megállapítása szerint a tettes olyan mérget használt, amely „különösen nagy szenvedést okozva végez az áldozattal”. Ezt súlyosbító körülményként értékelték, ezért is ítélték halálra az ügyvédet Sanghajban. Kínában egyáltalán nem ritkaság a halálos ítélet, korrupciós ügyekben is hoznak ilyet, de gyakori, hogy a fellebbezés után feltételes életfogytiglanra változtatják. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a tettes mindent bevall, és két éven át rendesen viselkedik, akkor életfogytiglanra változtatják a halálos ítéletet. Ez történt az elmúlt évek legérdekesebb politikai perében, amikor a legfelső vezetés egyik tagjának nejét halálra ítélték, mert megmérgezett egy brit titkos ügynököt, akivel korábban együttműködött.
6,8 milliárd jüanos vagyon
Ennyit hozott össze a fiatalon elhunyt kínai milliárdos a Hurun listája szerint. Ez a Forbeshoz hasonlóan folyamatosan figyeli a dúsgazdag kínaiakat. 6,8 milliárd jüan akkoriban nem egészen egymilliárd dollárt jelentett.
A fiatal milliárdos vállalkozó halála sokkolta az egész high-tech szektort Kínában, ahol kíméletlen az üzleti versengés, de gyilkosságig ritkán fajulnak a dolgok, illetve a sajtó nemigen számol be ezekről.