A brit uralkodó kórházi tartózkodása felvet kérdéseket. De a monarchiának vannak kész válaszai.
Ha Joe Biden nem lenne képes ellátni az elnöki feladatait, az Egyesült Államok alkotmánya értelmében az alelnöke venné át azokat arra az időre. Nem olyan rég ez a gyakorlatban is megvalósult, Biden 2021-es, altatásban végzett kolonoszkópiája alatt Kamala Harris kapta meg az elnök jogköröket (nőként először).
De mi történik, ha az Egyesült Királyság uralkodója nem tud uralkodni, mert történetesen egy megnagyobbodott prosztata miatt esik át orvosi beavatkozáson? Adná magát, hogy a trónörököse ugrik be a helyettesítésére, de a játékszabályok a brit monarchiában ennél bonyolultabbak.
Károly kórházi tartózkodása rövidnek ígérkezik, de a trónörökös akkor sem került képbe, amikor az uralkodó hosszabb ideig volt kénytelen az egészségügy szolgáltatásait igénybe venni. Sem VI. György király 1951-es tüdőműtétje, sem II. Erzsébet királynő 2003-as térdműtétje idején nem folyamodtak ilyen jellegű helyettesítéshez.
Az Egyesült Királyság politikai berendezkedése miatt erre nem is igazán van szükség, hiszen az uralkodónak nincs politikai hatalma, és ha rá valamilyen okból nem lehet számítani, a miniszterelnök és a kormány ugyanúgy viszi tovább az ország ügyeit.
Hogy mégis mi a teendő abban az esetben, ha a király nem tud királykodni, azt az 1937-es Régenstörvény (Regency Act) szabályozza. A régenstörvény értelmében, ha az uralkodó nem töltötte még be a 18. életévét, vagy teljesen cselekvésképtelen, akkor a trónöröklésben soron következő embert nevezik ki régensnek. Már amennyiben betöltötte a 18. életévét. Ha nem, haladnak tovább a trónöröklési listán. Ha viszont az uralkodóra csak ideiglenesen nem lehet számítani, akkor nincs szükség régensre sem. Az uralkodót ilyenkor az úgynevezett államtanácsosok (Counsellor of State) képviselik.
A régenstörvény 6. szakasza lehetővé teszi, hogy az uralkodó bizonyos királyi funkciókat az államtanácsosokra ruházzon át, ha nincs ő nincs az Egyesült Királyságban vagy beteg.
Persze nem a Windsorokról lenne szó, ha nem lenne ebben is egy csavar. A törvény értelmében az uralkodó házastársa, valamint a trónöröklési sorrendben álló első négy felnőtt, azaz a 21. életévét betöltő ember szerepel, ennek alapján ez a lista így néz ki most: Kamilla, Vilmos, Harry, András, Beatrix. Vagyis az öt államtanácsos között kettő is van, akire nem támaszkodhat a monarchia: Harry és András.
Károly ezt az apró buktatót azzal kerülte meg, hogy 2022. novemberében azt kérte a brit parlamenttől, hogy Anna hercegnőt és Eduárd herceget is nevezzék ki államtanácsosnak a már meglévők mellé – vagyis a család két fekete bárányát úgy iktatta ki, hogy nem vonta meg tőlük a törvény által nekik járó címet. Pontosították azt is, hogy államtanácsosként csak a királyi család dolgozó tagjai léphetnek fel, így Beatrix is kiesik a bevethető emberek közül.
A Buckingham-palota ugyanakkor kérdésre egyértelművé tette: nem számítanak arra, hogy az államtanácsosok beugrására szükség lesz az alatt, amíg Károly kórházban lesz.
A hercegnő sem sebezhetetlen: Katalin kiesésével kibuknak a monarchia erősségei és gyenge pontjai is
Katalin walesi hercegné annyira tökélyre fejlesztette a tökéletes megjelenést, hogy amikor néhány napja kiderült, tervezett, de mégis váratlan hasi műtétet hajtottak végre rajta, az szinte sokkolóan hatott. A műtét utáni lábadozással több hónapra kieső Katalin jelentős űrt hagy maga után erre az időszakra, és egyre inkább megkockáztatható vele kapcsolatban a kijelentés, hogy pótolhatatlan.