Csak egy stampó minden nap.
„Reggel igyál meg egyet, akkor ebéd előtt még egyet, este meg nyugodtan kettőt is” – Nagy Feró kis túlzással úgy méltatta a pálinkaivást, mintha az az élet elengedhetetlen része lenne. A Beatrice Kossuth-díjas frontembere Geszti Péter Adom a napom című műsorában biztatta a nézőket erre, hiszen a pálinka szerinte „nagyon egészséges gyógyszer”.
Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a járvány idején, amikor a koronavírus elleni oltás még nem állt rendelkezésre, ő pálinkával és fokhagymával kúrálta magát, amikor elkapta a betegséget. És egyébként is a nagyszüleitől tanulta, hogy reggel „egy kis stampót kell inni”. „Egy stampót iszol, még a két centet is alig éri el. Egy nagyon kis pálinka felfrissíti benned a vérkeringést, meg ilyesmit. Utána jöhet egy kávé, és nekem reggelire ennyi elég is” – mutatott életvezetési példát Nagy Feró.
„Nagyon várom már, hogy mikor lesz a magyar alkoholista is hungarikum, hiszen a magyar pálinka hungarikum, emelték is az egy főre főzhető pálinkamennyiséget, miközben több mint nyolcszázezer alkoholbeteg van Magyarországon” – Zacher Gábor szavai talán kontextusba helyezik Nagy Feró anekdotázását. A Szétcsúszva program két évvel ezelőtti felméréséből az derült ki, hogy minden harmadik magyar középiskolás heti rendszerességgel fogyaszt alkoholt, a 14–18 évesek leginkább rövid italokat. Mindeközben Magyarországnak nincsen alkohollal kapcsolatos stratégiája.
Létezik olyan felmérés is, amely szerint Magyarország világelső az alkoholbetegek lakosságarányos számában: az itt élők – 15 évestől az idősekig – közel negyede alkoholista, amivel megelőzzük az olyan nagyivónak tartott nemzeteket, mint a britek, az írek, a németek, sőt oroszok is.