Élet+Stílus hvg.hu 2023. október. 18. 13:56

Van összefüggés az ételek élvezete és a boldogság között

Egy felmérésből kiderül, hogy az olaszok és a franciák mellett a Puerto Ricó-iak, sőt a magyarok is kifejezetten elégedettek a mindennapi étkezésükkel, szemben az angolokkal.

142 országban körülbelül ezer embert kérdeztek meg arról, mennyire ízlett nekik az, amit az előző néhány napban fogyasztottak. A Guardian által is ismertetett válaszokból az derül ki, hogy a legjobban Norvégiában, Görögországban és Puerto Ricóban voltak elégedettek az emberek azzal, amit megettek. Olaszország és Franciaország gasztronómiai központok lévén előkelő helyen szerepelnek a kutatásban, sőt Magyarország is velük azonos pontszámot ért el, az Egyesült Királyság viszont nem érte el Nepál és Mongólia szintjét sem.

A legkevésbé elégedettek a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Sierra Leonéban voltak az étkezésükkel. Itt a leggyakrabban fogyasztott ételek között a manióka és a rizs van. Ezekben az országokban gondolták úgy a legkevesebben, hogy az ételük többnyire egészséges, és szintén itt érezték úgy, hogy a legkevesebb választási lehetőségük volt.

A tanulmányt támogató intézet vezetője, Yoshiki Ishikawa szerint ez a tanulmány az első, amely globális adatok felhasználásával tisztázza az élelmiszerek és a jólét közötti összefüggést.

A Gallup mérése szerint világszerte 1,29-szer nagyobb valószínűséggel voltak boldogok azok az emberek, akik élvezték az étkezést, mint azok, akiknek nem ízlett, amit ettek. Akik azt mondták, hogy sok választási lehetőségük van, 1,45-ször nagyobb valószínűséggel éltek magasabb életszínvonalon, mint azok, akiknek nem áll rendelkezésére nagy választék.

Összességében az Észak-Amerikában, Latin-Amerikában és a Karib-térségben élők voltak a legelégedettebbek azzal, amit ettek, átlagban 96 százalékos elégedettségi mutatóval. A legkevésbé elégedettek a Szaharától délre élő afrikai országok lakói voltak.

A felmérés nem meglepő következtetése szerint „azok az emberek, akik úgy érzik, hogy változatosan étkezhetnek, és olyan ételeket fogyasztanak, amelyeket ízletesnek és táplálónak tartanak, jóval nagyobb valószínűséggel érzik magukat jobban, mint azok, akik nem így gondolkodnak az étkezésükről, még a személyes jólétet alakító tényezők, a jövedelem, az iskolai végzettség és az életkor figyelembe vételével is.”