Lakosságarányosan az öt legtöbb szemetet termelő településből négy balatoni, az ötödik is csak azért előzi meg ezeket, mert ott egy hulladéklerakó.
Lakosságarányosan a top öt legtöbb szemetet termelő település közül négy Balaton-parti város, az ötödikben pedig vélhetően azért kiugró a szám, mert van ott egy szemétlerakó – írja elemzésében a Pénzcentrum. A legtöbb szemetet előállító települések között van Balatonmáriafürdő, Zamárdi, továbbá Balatonakarattya és Balatonfenyves. Ezzel szemben Kusbucsán, Nemessándorházán vagy Búcsúszentlászlón alig szállítanak el szemetet az ottaniaktól.
Mint írják, hatalmas különbségek vannak a települések között abból a szempontból, hol mennyi szemét termelődik, vagyis, hogy hivatalosan mennyit szállítanak el: a „legszemetesebb” helyeken egy főre több mint egy tonna hulladék is juthat egy évben, miközben a legkevésbé szemetes helyeken ez a 100 kilót sem éri el.
Az adatokból kiderül, hogy 2021-ben átlagosan 681 tonna szemetet termeltek a települések. Budapesten 2021-ben 400 ezer tonna hulladékot szállítottak el a lakosságtól, de ez a szám lakosságarányos nem kiugró: fejenként 233 kilogramm.
Megyei szinten a négy legszemetesebb várost is magában foglaló Somogy vármegye termeli a legtöbb hulladékot. A második Pest, a legutolsó pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye. A legtöbb és legkevesebb szemetet termelő vármegyék között nagyjából átlagosan fejenként 150 kg különbség volt szeméttermelésben 2021-ben.
A tíz legtöbb szemetet termelő város a Pénzcentrum összesítése alapján:
- Csér
- Balatonmáriafürdő
- Zamárdi
- Balatonakarattya
- Balatonfenyves
- Debréte
- Kiscsécs
- Szántód
- Ábrahámhegy
- Tornakápolna
Cséren az adatok alapján több mint négy tonna szemét jutott egy főre, ami hihetetlenül kimagasló szám, azonban a településen egy Hulladéklerakó STKH telep található.
A legkevesebb hulladékot a Zala vármegyei Kisbucsa termeli (25,85 kg), de mind a tíz település 100 kg alatt termel.