Élet+Stílus hvg.hu 2023. augusztus. 25. 10:34

A szakiskolákban egy héttel korábban kezdődik a nyári szünet, mint a többi iskolában

Egy héttel a tanév kezdése előtt, és egy nappal a közoktatási területre vonatkozó rendelet után megjelent a 2023/2024-es szakképzési tanév rendje.

A korábbi szabályozás szerint a szakképző intézményekben megegyezett a tanév rendje a köznevelési intézményekével. Azonban a szakképzési törvény 2023 tavaszi módosításával lehetőség van arra, hogy a szakképzésben is önálló jogszabály határozza meg a tanév, a tanítási év rendjét, így nagyon megnehezítve az iskolák felkészülését a tanítási időszakra.

Megjelent a tanév rendjéről szóló rendelet

Késett ugyan, de nagy meglepetés nincs: a 2023/2024. tanévben a tanítási év első tanítási napja 2023. szeptember 1. (péntek) és utolsó tanítási napja 2024. június 21. (péntek). Az évközi szünetek egy bő hétig tartanak.

A szakképzésben a tanítási év – hasonlóan a közoktatáshoz – szeptember 1-jén (pénteken!) kezdődik, ám itt már június 14-én befejeződik (a közoktatásban csak egy héttel később). Az utolsó évfolyamon a szakképzésben pedig május 3-ig (péntekig) tart a tanév.

Az őszi szünet október 27-től november 6-ig, a téli szünet december 20-tól január 2-ig, a tavaszi szünet pedig március 27-től április 3-ig tart.

Nem lesznek könnyű helyzetben azok a családok, ahol van közoktatásba és szakképzésbe járó gyerek is, mert az évközi szünetek sem egyeznek meg a két intézménytípusban (a szakképzésben jellemzően rövidebbek), így programot nehéz lesz ezen időszakokra egyeztetni.

A szakképzés különböző iskoláiba jár összességében a legtöbb gyerek középfokon. A tavalyi adatok szerint a középfokú oktatási intézmények nappali rendszerű oktatásában összesen 428 ezren vettek részt, ebből gimnáziumokban 195 ezren (az összes tanuló 45,6 százaléka) tanultak, technikumokban és szakgimnáziumokban 166 ezren (38,8 százalék), szakképző iskolákban 60 ezren (14,0 százalék), szakiskolákban és készségfejlesztő iskolákban 6,8 ezren (1,6 százalék).

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.