Élet+Stílus K. B. 2023. augusztus. 22. 14:47

A kerületi polgármester az Átriumról: „Határozott cél, hogy megoldást találjunk”

Őrsi Gergely lapunknak azt mondta: megérti az Átrium bezárására vonatkozó döntést, de a második kerületi önkormányzat határozott célja, hogy ne vesszen el az az érték, amit a színház teremtett.

Határozott célunk, hogy a II. kerületi művészeti élet ne veszítse el azt az értéket, amit az Átrium teremtett. Hogy hogyan és milyen formában érhető ez el, arról most csak annyit tudok mondani, hogy minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni

– nyilatkozta a hvg.hu-nak a II. kerület MSZP-s polgármestere, Őrsi Gergely, akit az után kerestünk meg, hogy a Facebookon kijelentette: „Hiszem, együtt a mostani, kilátástalannak tűnő helyzetre is találunk megoldást. Budának szüksége van az Átriumra és most az Átriumnak is a budaiakra – mi pedig nem hagyhatjuk, hogy elvegyék tőlünk a színházunkat.”

Mint hétfőn megírtuk, az Átrium színház vezetői közölték: az állami támogatás teljes hiánya miatt fenntarthatatlanná vált a működésük, és az évad végén, 2024 nyarán végleg befejezik a színház üzemeltetését. Az okokról ebben a cikkben beszélgettünk részletesen a színház produkciós menedzserével:

Az Átrium vezetője a színház bezárásáról: „Ebben az egész életünk benne volt"

Egy éve már bejelentette a kormány által tendenciózusan alul- vagy semennyire sem támogatott Átrium, hogy fenntarthatatlan a működésük, ezért lehúzzák a rolót, de a közönség támogatása akkor még egy teljes évadot összehozott. Mára ez a fajta működés sem tartható fenn tovább: jövő nyáron végleg bezár a színház.

Az ugyanakkor nem merülhet fel komolyan, hogy a kerületi önkormányzat egyszerűen átvegye a fenntartó szerepét, miután a kormány gyakorlatilag kizárta a kulturális élet támogatott szereplői közül az Átriumot: a színház jelenlegi formájában való működtetéséhez a jegybevételeken kívül évi 200 millió forintra lenne szükség, „ami azért már egy szabad szemmel is látható összeg egy kerületi önkormányzatnál” – fogalmaz Őrsi. „Az önkormányzat külső támogatóként van jelen ebben a történetben: az elkövetkező hetekben és hónapokban közösen kell gondolkodnunk a színház vezetésével és az épület tulajdonosaival, akár mindkét szereplővel együtt, akár külön-külön” – tette hozzá. Az Átrium színháznak tizenegy éve helyet adó épület tulajdonosai kedden közölték, mindent meg fognak tenni, hogy az épület továbbra is kulturális térként üzemeljen, akár az Átrium régebbi előadásait is játszva.

Őrsi lapunknak úgy fogalmazott, konkrétumokat egyelőre már csak azért sem tud mondani, mert „minket is váratlanul ért a színház vezetőinek döntése, de teljes mértékben megértjük, hogy ilyen döntésre jut, aki négy éve úgy próbál színházat létrehozni és alkotni, hogy közben folyamatosan a finanszírozáson kell aggódnia és stresszelnie, ami túl sok energiát köt le a művészi alkotások elől.”

Fazekas István

Őrsi emlékeztetett, a kerületi ellenzéki vezetésű önkormányzat rögtön felajánlotta a segítségét a színháznak, amikor a kulturális tao-támogatás rendszerének megszüntetése után az Átriumtól megvonták korábbi támogatásának háromnegyedét, azóta több előadásban is koprodukciós partnerként vett részt a kerület, az utolsó évadban is bemutatnak majd ilyen előadást. „Ezt meg is köszönték a búcsúközleményükben, jó együttműködés alakult ki köztünk, de amikor – hogy ne a sajtóból értesüljünk róla – jelezték az önkormányzatnak a döntésüket, ők maguk sem kérték, hogy az önkormányzat finanszírozza a színház teljes működését” – mondja Őrsi, hozzátéve, normális esetben a mostanra teljesen eltűnt állami támogatásnak, a „talán nem olyan ütemben teljesülő” fővárosi támogatásnak és a jegybevételnek kellene az önkormányzat segítségével együtt kitermelni a megfelelő összeget, kizárólag az egyik összetevő nem elég ehhez.

„Most egy hosszabb gondolkodásra van szükség, amiben mi – ahogy eddigi is – nyitott fülekkel veszünk részt. Őszintén remélem, hogy nem a túlzott optimizmusom mondatja velem, de hiszek abban, hogy valahogy meg tudjuk menteni azt a pezsgő kulturális és színházi életet, ami az Átrium miatt is volt eddig felívelő szakaszban a kerületben. Hogy milyen formában, az az ügy minden szereplőjén múlik.”

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.