Élet+Stílus HVG 2023. augusztus. 16. 11:00

Hová tűntek a patikákból az alkoholfüggőségre szedett gyógyszerek?

Hónapok óta hiánycikk a diszulfirám hatóanyagú tabletta, amelynek alternatívája nincs, így csak külföldről lehet beszerezni, de több mint hússzoros áron.

A diszulfirám hatóanyagú tabletta olyan mellékhatásokat idéz elő alkohol hatására, mint a rosszullét, a hányinger, a megemelkedő vérnyomás, egyfajta mesterséges alkoholmérgezést generál – vagyis visszatartó erőként szolgál azok számára, akik máshogy nem tudnák megállni, hogy ne igyanak. Zacher Gábor toxikológus a HVG-nek kiemelte, hogy a tabletta csak egy mankó, egyfajta átvezető híd a teljes gyógyuláshoz és talpra álláshoz, a mostani gyógyszerhelyzet pedig ennél a hasonlatnál maradva „olyan, mintha egy begipszelt lábú ember hóna alól kirúgnák a mankót”.

A gyógyszer ma már sehol sincs a polcokon a magyar patikákban, és bizonytalan az is, hogy mikor kerülhet vissza a magyar piacra. Az OGYÉI-utód Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ az egyéni megrendelést ajánlja külföldről, de ez több mint hússzorosába kerülhet. Míg itthon 1500 forint 24 tabletta, addig Ausztriából 40-50 ezer forint a behozatala.

A Nyírő Gyula Kórház addiktológiai osztályán dolgozó Józsa Gergely a lapnak többek között arról beszélt, hogy a gyógyszerhiányt nem is önmagában érdemes vizsgálni, az ugyanis egy nagyobb társadalmi problémára és az országos addiktológiai ellátás hiányosságaira világít rá.

Hogy miért nem elég csak a gyógyszer, hogy miért alakult ki hiány belőle a patikákban, és hogy miért kíván emberfeletti önuralmat ennek a gyógyszernek a szedése, az kiderül a HVG e heti számában olvasható cikkből.

HVG
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.